ASLO je zkrácený název pro tělem vytvářené protilátky proti betahemotickému streptokokovi. Ten bývá příčinou řady zdravotních problémů jako jsou spála, revmatická horečka, streptokoková angina, zánět ledvin nebo zánět vnitřní blány srdce. V článku se o ASLO dozvíte další užitečné informace a jaké bývají příčiny jeho zvýšených hodnot.
Co je ASLO?
ASLO, neboli antistreptolysin O je bílkovina, která vzniká, když je v těle přítomna infekce betamolytického streptokoka skupiny A, C nebo G. Na povrchu streptokoka se nachází látka streptolysin O a jako odpověď na ni naše tělo vytváří protilátku antistreptolysin O. Protilátky proti streptolysinu se v krvi objevují za 1 – 3 týdny od propuknutí infekce, maximálních hodnot nabývají za 3 – 6 týdnů.
Hodnoty ASLO jako takové nejsou diagnóza, ale výsledek laboratorního měření, které pomáhá dohromady s dalšími příznaky a měřeními určit konečnou diagnózu. ASLO se zjišťuje vyšetření krve, která se odebírá přímo z žíly. Odběr není ovlivněn stravou a není ho tedy nutno provádět nalačno. Výsledky jsou známy cca do tří dní po odběru.
Zvýšené ASLO hodnoty
Vyšší hodnoty ASLO zpravidla informují o překonané streptokokové infekci. Není však důležitá absolutní hodnota tohoto čísla, ale to, zdali při pravidelných odběrech klesá, stagnuje, nebo roste. Pokud si tělo se streptokokovou infekcí dokázalo poradit, měla by hodnota ASLO postupně klesat. Pokud se tak neděje, je třeba hledat zdroj opakované nákazy. Jako první bývají v podezření mandle, ale může se jednat i o infekci v zubu, nebo další ložiska v hrdle.
Běžné hodnoty ASLO se u dospělých zdravých lidí pohybují okolo 200IU/ml a u dětí okolo 240IU/ml.
Kdy se stanovuje hodnota ASLO
Při možném zánětu ledvin a zároveň prodělané infekci horních cest dýchacích. Symptomy jsou otoky, nižší tvorba moči a krev přítomná v moči.
Je-li podezření na revmatickou horečku, zvláště pokud pacient přecházel či úplně nedoléčil infekci horních cest dýchacích. Hlavními symptomy jsou v tomto případě:
- časté záněty kloubů, zejména loktů, kolen, ramen a kotníků. Bolest i velikost otoku může mít různou intenzitu. Někdy pacient trpí velkou bolestí, ale otok je zanedbatelný.
- zjištěný šelest na srdci (při postižení srdečních chlopní), zrychlená srdeční činnost, slabý tlukot srdce (při zánětu srdečního svalu)
- kožní vyrážka na hrudníku s rozšiřujícími se skvrnami se světlejším středem a tmavším okrajem, nebo necitlivé podkožní uzlíky v oblasti kloubů.
- možné neurologické problémy (způsobené zánětem mozku) v pozdějších stádiích nemoci – nekoordinované pohyby, pacient má problémy s jednoduchými činnostmi jako je oblékání, chůze, jídlo nebo psaní.