Zvýšená hladina cukru v krvi

Možná tento stav znáte také pod pojmem hyperglykémie. Jedná se o zvýšený obsah cukru (přesněji glukózy) v lidské krvi. Co je zvýšený obsah? Lékaři se přiklánějí k překročení hranice 5,8 mmol/l krve. Málokdo však ví, že je hyperglykémie přirozený jev. Hladina cukru v krvi se nám totiž zvedne vždy, když se najíme. Jenže pak by měla zase klesnout. My se dnes budeme bavit právě o stavu, kdy ani po několika hodinách po jídle tato hladina neklesne.

Jaké jsou možné příčiny hyperglykémie?

Hladina cukru je za normálních okolností regulována tělem. Starají se o to inzulin a glukagon – oba dva Kobliha pocukrovaná moučkovým cukrem.hormony produkuje slinivka břišní. První zmiňovaný hlídá, aby nebyla hladina cukru moc vysoká, druhý pak, aby nebyla moc nízká.

Je-li tato křehká hormonální rovnováha narušena, musejí většinou přijít na řadu chemické léky (inzulín v injekční stříkačce). Oba dva stavy, kdy máme v krvi neustále málo nebo hodně cukru, jsou velice nebezpečné a neměli bychom je podceňovat.

Projevy zvýšené hladiny cukru v krvi

Jsou to vlastně klasické cukrovkářské symptomy. Dlouhodobá hyperglykémie je právě projevem cukrovky. Takže je velice pravděpodobné, že od svého lékaře uslyšíte právě tuto anamnézu. V dnešní době je však život s cukrovkou relativně snadný a při dodržování léčby a zdravého životního stylu (velice důležitý aspekt) můžete žít naprosto normální život.

Prvotním příznakem bývá akutní žízeň. Dále nesmíme opomenout nutkavou potřebu močení a sucho v ústech. Někdy se pacientům stává, že se jim v důsledku hyperglykémie rozostří vidění a dostanou velký hlad.

Další fyzické příznaky:

·         Hluboké dýchání

·         Hypotenze

·         Tachykardie

·         Suchá a teplá kůže

·         Bezvědomí – pokud není podána pomoc

Není-li tento stav léčen, začne tělo strádat. V důsledku vyplavování minerálních látek močí je narušena křehká vnitřní rovnováha. Po delší době se u pacientů, kteří zanedbávají léčbu, setkáváme s tzv. diabetickou nohou (často končí amputací celé končetiny).

Jak na první pomoc?

Potkáte-li člověka, který vykazuje výše uvedené příznaky (nebo je pociťujete sami na sobě), zavolejte záchranku. Takový lidé často omdlí z ničeho nic na ulici a je třeba rychlé pomoci. Prohlédněte ho, zda u sebe nemá průkaz diabetika. Jestliže neupadl do mdlob, sežeňte mu neslazený nápoj a počkejte s ním do příjezdu záchranné služby.

U diabetiků je důležité, aby pravidelně a zdravě jedli. V případech, kdy zapomenou nebo se nedostanou včas k potravě, je omdlení velice běžná záležitost. Určitě proto poslouchejte svého lékaře a řiďte se jeho radami. Nechcete přeci omdlít uprostřed náměstí – ne vždy je na blízku někdo ochotný, kdo se o vás postará.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno