V našich zahradách byly mišpule dříve zcela běžné, dnes se však na jejich pěstování skoro zapomnělo a zpracování mišpulí je na tom v tomto ohledu ještě hůře. Pojďme se společně podívat na některé polozapomenuté recepty, které vám mohou s uchováním vaší úrody skvěle pomoci.
Málokdo to ví, ale mišpule obecná (Mespilus germanica) není naše běžná domácí rostlina. Dostala se k nám až z dalekého Japonska, ovšem už před mnoha tisíciletími, takže není divu, že ji téměř jako svou domácí bereme. Koneckonců za její druhé jméno může známý botanik a přírodovědec Carl von Linné, jež se rovněž domníval, že původní domovinou mišpule je právě Evropa
Zpracování mišpulí
Tinktura z mišpulí
Ingredience:
- 1,5 kg mišpulí
- 0,5 litrů lihu nebo silné vodky
- 1 kus skořice
- špetka práškového hřebíčku
- 2-3 mandle (nejlépe hořké)
- 0,5-0,75 kg cukru
Mišpule uvařte s malým množstvím vody a poté vysypte do čistého plátěného sáčku. Pověste nad smaltovanou mísu nebo hrnec a nechte přes noc (nikdy ovoce nestlačujte, protože šťáva bude poté zakalená). Získanou šťávu z mišpulí nalijte do hrnce a přidejte skořici, hřebíček a loupané mandle. Přidejte cukr a rozpusťte ho na mírném plameni. Nechte vše vychladnout, přidejte destilát nebo vodku, a nalijte do sklenic. Zavřete a nechte stát 2 měsíce, občas protřepte.
Mišpulová tinktura s andělikou lékařskou
Užívá se po lžičkách na špatné trávení nebo ve chvíli, potřebuje-li váš imunitní systém menší vzpruhu.
1,5 kg zralých mišpulí zalijte jedním litrem vody a vařit na mírném plameni pod pokličkou asi 45 minut. Ochlaďte a vytlačte šťávu v odšťavňovači. Přidejte 25 gramů cukru, 25 gramů medu a jednu lžičku sušeného kořene anděliky lékařské. Míchejte, dokud se všechny složky nespojí. Přidejte 100 ml rumu, uzavřete a nechte tři týdny na chladném místě. Protřepejte každé 3 – 4 dny. Přefiltrujte a nalijte do lahví.
Džem z mišpulí
Budete potřebovat:
- 1,5 kg mišpulí
- 4 sklenice vody
- 4 šálky cukru
- 1 špetku skořice
Ovoce důkladně omyjte, oloupejte, zbavte nejedlých částí a nakrájejte na malé kousky. Vložte do hrnce, nalijte vodu a vařte asi 30-40 minut, dokud nezměkne. Poté rozdrťte ponorným mixérem. Nalijte ovocnou hmotu do pánve, přidejte cukr a skořici a duste dalších 30 minut. Nakonec přelijte zchlazený džem do sklenic. Doporučujeme ještě pasterizovat, vydrží pak v lednici až rok (nepasterizovaný cca tři měsíce). Bude vám stačit 120 °C a čtyřicet minut času.
Šťáva z mišpulí
Platí jednoduchý předpis. Na 1 kg ovoce použijte cca 1,2 kg cukru. Ovoce dobře omyjte, oloupejte, zbavte středů a teprve poté važte. Přendejte ho do velké mísy a zasypte cukrem. Počkejte asi jeden týden, dokud mišpule neuvolní šťávu a cukr se nerozpustí. Po týdnu nalijte šťávu přes čistou gázu do lahví a pasterizujte stejně jako v předchozím případě.