Zlomenina vřetenní kosti

Mnohdy stačí malá chvilka nepozornosti či shoda náhod a výsledkem je zlomená ruka. Jedná se o úraz nepříjemný nejen svou povahou, ale i následky, které vnáší do běžného života. Omezí ve spoustě zcela běžných činností, odkáže na pomoc druhých. Jak poznáte, že jste si zlomili vřetenní kost? A jaké komplikace mohou nastat?

Zlomenina kosti vřetenní patří k vůbec nejčastějším druhům zlomenin. Vzniká při sportu i zcela všedních aktivitách jako následek nárazu či pádu na nataženou horní končetinu, kdy je dlaň směrem nahoru. U starších osob, které trpí odvápněním kostí, může dojít i ke zlomení kosti bez velkého primárního podráždění. Ke správné diagnóze je potřeba RTG snímek.

Příčiny zlomeniny vřetenní kosti

Častý výskyt této zlomeniny je způsoben tím, že při jakémkoliv pádu člověk nastavuje intuitivně ruce jako jakýsi nárazník, který má zmírnit případný dopad či úder. Většina energie působící v té chvíli na tělo je tak absorbována právě horní končetinou. Vzniklý nápor je tak velký, že to kost nevydrží a praskne, a to právě ta vřetenní.

Jak poznat, že je ruka zlomená?

Jedním z hlavních příznaků zlomeniny je velmi velká bolest v oblasti předloktí, obvykle v dolní části. Bolest to je intenzivní a ostrá, s pohybem se zvětšuje. Dle typu zlomení se může přidat i určitý tlak směřující proti zápěstí. Může se objevit i deformace předloktí, otok či hematom, který může s přibývajícím časem narůstat. Při pohmatu je možné pocítit jisté křupání a lupání. Samozřejmě dojde i k omezení hybnosti ruky i jednotlivých prstů. Závažným projevem je pak brnění prstů, což je známka toho, že úlomek kosti či otok tlačí na okolní nervy a cévy. Zakladem lecby zlomeniny ruky je vhodna fixace

První pomoc při zlomenině

Máte-li podezření na zlomeninu, je vhodné poraněnou ruku zafixovat. Ideálně přiložte podomácky vyrobenou dlahu od konce prstů po loket a připevněte ji k ruce obinadlem. Celou ruku pak zavěste do šátku. Hýbejte s ní co nejméně. Na otok je možné použít chladivé obklady, bolest lze zmírnit podáním analgetik. V nejbližší možné době vyhledejte lékaře. RTG posléze ukáže, o jaký typ zlomeniny se jedná. Podle toho se následně volí postup, někdy je potřeba kosti narovnat, jindy postačí jen klasická sádra a tělo se s tím vypořádá samo.

Pozor na komplikace

Rizika, která s sebou nese zlomenina vřetenní kosti, se odvíjí od toho, o jaký typ zlomeniny jde. Komplikace pak mohou nastat především v případě, kdy se nepodaří narovnat kost do původního tvaru. Výsledkem jsou pak omezení v podobě brnění prstů a potíží s hybností. S odstupem času může následně dojít k rozvoji artrózy zápěstí.

Léčba a rekonvalescence zlomeniny vřetenní kosti

Terapie spočívá ve fixaci ruky. V určitých případech je potřeba také operace, kdy se správný srůst podpoří šroubem. Rekonvalescence se následně odvíjí od několika faktorů: věk, závažnost zlomeniny i celkový stav kostí. Obvykle se po sundání sádry přistupuje ještě k rehabilitačním cvičením. Chcete-li léčbu podpořit, je možné zvýšit přísun vitaminu D a vápníku. Samozřejmostí je klidový režim a opatrné postupné zatěžování ruky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno