Zlomená kost není žádný med. Pokud se navíc zlomenina týká rukou, můžete se klidně i na několik týdnů rozloučit s prací. Proto je dobré o tomto vědět zranění alespoň základní informace, které vám pomohou předejít dalším komplikacím. Jak se zlomenina projevuje a co dělat v prvních chvílích po nehodě? Čtěte dál a dozvíte se vše potřebné
Signály, které vám napoví
Zlomit ruku si můžete při nejrůznějších příležitostech. Lékaři z úrazových oddělení by vám jistě mohli vyprávět miliony kuriózních příběhů. Lidé si lámou ruce nejčastěji při sportu, ale výjimku netvoří ani pády v pohodlí vlastního domova. Stačí jeden hloupý pohyb a neštěstí je na světě. Jak, ale takovou zlomeninu poznáte?
Nebudeme se nyní vůbec bavit o otevřené zlomenině, ale logicky o té vnitřní, která není tak zjevná. Tak zaprvé, zlomenina bolí a to hodně. Jedná se o bolest, která nepřechází a nedokáží ji utlumit ani běžné léky na bolest. Často se také stupňuje a právě silná bolest bývá důvod k návštěvě pohotovosti. Dalším příznakem je otok, který se objeví v okolí postiženého místa. Někdy je kůže také namodralá, záleží na tom, jak silná rána zranění předcházela. Otok se ale neobjeví vždy. Například malé děti mohou mít zlomenou ruku, aniž by jim její okolí oteklo. Proto s nimi raději jeďte na pohotovost i v případě, že to na zlomeninu nevypadá. Posledním příznakem je neschopnost s danou končetinou pohnout. Při zlomeném zápěstí ho jednoduše neohnete a někdy nepohnete ani prsty na ruce.
Co dělat, když máte podezření?
Nejjednodušší je ruku zafixovat po domácky vyrobenou dlahou a upevnit k tělu šátkem. Pak rychle přepravit do nemocnice. Každý pohyb navíc může zkomplikovat budoucí léčbu. Otevřenou zlomeninu vždy zakryjte něčím sterilním, aby se do rány nedostala infekce.
Za jak dlouho budete zase fit?
Doba rekonvalescence je velmi individuální. Záleží na tom, jakou konkrétní kost jste si zlomili. Velkou roli hraje také váš věk. Mladším generacím se bude zlomenina hojit o poznání rychleji než seniorům, kteří si bohužel budou muset počkat klidně i dvakrát tak dlouho. Někdy je třeba operace, při které je ke zlomené kosti připojen šroub, který jí pomůže lépe srůst. Tím se doba rekonvalescence také značně prodlužuje. Po sundání sádry vás čeká ještě rehabilitace. Při pohledu na vaše ochablé svalstvo se skutečně nemáte čeho děsit. Brzy se vrátí do původní formy a díky rehabilitaci se budete moci těšit na pohyb bez bolesti.
Jako podpůrná léčba a prevence zároveň vám poslouží dostatek vitaminu D. Ten můžete přijímat formou potravinových doplňků, či obohacených mléčných výrobků. Nejlépe ale uděláte, když budete trávit dostatek času na slunci. Tak si totiž naše tělo vyrábí většinové množství tohoto pro kosti důležitého vitaminu.