Mezi jedno z nejčastějších poranění v oblasti dolních končetin patří bezpochyby zlomenina holenní kosti. Příčin zlomeniny může být celá řada od traumatu po infekci. Projevuje se bolestí, otokem i trombózou. Pojďme se na zlomeninu holenní kosti zaměřit podrobněji.
Potýkáte se zlomeninou holenní kosti a pomalu zjišťujete, jaké jsou příčiny, projevy a způsoby léčby? Zlomenina holenní kosti patří mezi poměrně časté typy zlomenin. Holenní kost je dlouhá, navíc je součástí kolenního kloubu a leží na ní i stehenní kost. Ke zlomenině může dojít v podstatě v jakékoliv části kosti, a to z nejrůznějších příčin. Při podezření ze zlomeniny byste měli ihned vyhledat lékaře. Léčba je poměrně snadná, pokud se však zanedbá, důsledky mohou být závažné.
Jaké jsou příčiny zlomení holenní kosti
Příčiny zlomenin holenní kosti mohou být různé. Velmi často například dochází k poškození hlavice stehenní kosti, a to při silném nárazu kolen na tvrdou plochu. Ve střední části dochází ke zlomeninám působením silného nárazu. Ke zlomení pak může dojít i z jiných příčin, například z důvodu infekce nebo nádoru kosti. Často dochází i k tzv. únavové zlomenině při nadměrném zatěžování kostí.
Jak se zlomenina holenní kosti odhalí
Zlomeninu holenní kosti diagnostikuje lékař nejčastěji na základě pořízení rentgenového snímku. Některé projevy však často naznačují zlomeninu už předem. Naopak ne vždy je možné zlomeninu odhalit pomocí RTG, v takovém případě se uplatňuje magnetická rezonance či CT. Vždy platí, že v případě podezření ze zlomeniny či jiného poškození jakékoliv části dolních končetin byste měli navštívit svého lékaře, která vás případě odkáže na specializované pracoviště.
Projevy zlomeniny
Zlomenina holenní kosti se samozřejmě projevuje výraznou bolestí v místě zlomení. Noha také v místě poranění oteče. V případě zlomení hlavice holenní kosti se projeví i nestabilita kolene, případně trombóza nebo výskyt krve v kolenním kloubu. Velmi vážné jsou samozřejmě otevřené zlomeniny ve střední části holenní kosti, která vyžaduje okamžitý zákrok a často operační léčbu.
Postup léčby
Opět záleží na tom, v které části byla holenní kost poškozena. Pokud došlo ke zlomení hlavice u kolene, je třeba obnovit funkci kolenního kloubu. U jednoduchých zlomenin dochází k zasádrování, v závažnějších případech je nezbytná operační terapie. Stejně tak je tomu i v případě poškození holenního kloubu v jeho střední části. U nekomplikovaných uzavřených zlomenin se nasazuje sádrový obvaz, u závažnějších zlomenin se musí provést operace včetně zevní fixace a použití speciálních šroubů.
Při podezření na zlomeninu holenní kosti vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc. Včasné zahájení léčby umožní rychlé zotavení, v opačném případě může dojít k závažným komplikacím.