Zlomenina hlezna

Pod pojmem zlomenina hlezna si každý hned nepředstaví něco konkrétního. Většina z nás zná především zjednodušený výraz pro tento typ úrazu – zlomený kotník. V pokračování tohoto článku se podíváme na zlomeninu hlezna trochu blíž. K tomu, abyste strávili pár týdnů se sádrou, stačí opravdu jen jeden nemotorný pohyb

Trocha anatomie

Když řekneme hlezno, tak tím vlastně nemyslíme jen jednu kost. Jedná se o hlezenní kloub, který je složený ze tří kostí. Těmi jsou kost holenní, lýtková a samozřejmě hlezenní. Nejspíš vás moc nezajímají podrobné anatomické informace lidského těla. Ve zkratce je hlezenní kloub jednoosý, kladkový kloub. Díky tomuto důmyslnému systému máme možnost pohybovat chodidlem dopředu a dozadu. Bez této schopnosti by se nám chodilo jen těžko.

Kdy nejčastěji vzniká?

Bohužel je zlomenina hlezna celkem častým úkazem. Kosti jsou v této části nohy velmi křehké a i zprvu nevinný pád nezřídka kdy zapříčiní obávanou frakturu kosti. Zlomenina hlezna je zpravidla nitrokloubní. Vzniká tzv. nepřímým násilím. Tím je myšleno všemi známé podvrtnutí kotníku a další nešikovné rotace v místě hlezenního kloubu. V souvislosti s tímto zraněním není výjimkou ani poškození okolních vazů.

Zlomenina hlezna bývá ve vysokém procentu případů otevřená. Může za to fakt, že je okolí kloubu chráněno velmi tenkou vrstvou kůže, která se snadno protrhne. Naštěstí žijeme v zemi s prvotřídní zdravotní péčí, kde se o vás lékaři dobře postarají.

Jak jí poznám? rentgen kotníku

Jak takovou zlomeninu poznáte? Bolest je sice také v určité míře dobrý ukazatel, ale někdy se stává, že obyčejné naražení bolí více než fraktura. Hledejte tedy i další příznaky, jako je otok a omezená pohyblivost končetiny. V případě otevřené zlomeniny to pak poznáte bezpečně sami.

Lze tomu nějak předejít?

Neexistuje žádný zaručený recept. Doporučujeme vám konzumovat dostatečné množství vápníku a vitaminu D. Noste stabilní pevnou obuv, v níž se vám nebude noha tzv. “kvrdlat“. Nepřeceňujte své síly a provozujte jen takové sportovní aktivity, na které stačíte. Zlomenina hlezna patří k těm, co se dají mnohdy připisovat únavě. Unavený člověk se dostatečně nesoustředí a při běhu tak může snadněji zakopnout či špatně šlápnou.

Když si kotník ale přeci jenom zlomíte, nezoufejte. Nejedná o natolik fatální zranění, aby vám v budoucnu komplikovalo běžný život. Dostanete klasickou či odlehčenou sádru a chvíli si s ní pochodíte. Po sundání bude následovat rehabilitace a pak už by vše mělo být v pořádku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno