Zlatobýl obecný – léčivé účinky

Vytrvalá rostlina zlatobýl obecný vyniká svými močopudnými, svíravými a protizánětlivými účinky, proto ji příznivci bylinkářství a přírodního léčení velmi rádi využívají. Zlatobýl je hojně rozšířený i u nás, můžeme si jej tak nasbírat a využívat jeho léčivých vlastností.

Zlatobýl se řadí mezi vytrvalé rostliny. Je vysoký asi jeden metr a poznat ho můžeme podle elipčitých pilovitých spodních listů a žlutých květů sestavených v hroznu. Kvete v období od července do září. Zlatobýl obecný je hojně rozšířený v Severní Americe, Asii i Evropě, můžeme na něj narazit i u nás, usušit jej a používat. Hledejme ho v našich krajinách především ve světlých lesích, vyskytuje se také na suchých skalách.

Obsažené látky a příprava

Zlatobýl obsahuje silice, třísloviny, saponiny a flavonoidy. Sběr by měl probíhat v měsících červenci až říjnu, kdy je koncentrace účinných látek nejvýraznější. Pro léčivé účinky se využívá především nať rostliny, ze které se obvykle připravuje nálev. Pro přípravu nálevu stačí usušenou nať zalít horkou vodou, několik minut louhovat a popíjet. Lze jej používat i zevně ve formě obkladů.

Účinky zlatobýlu

Jak jsme zmínili v samotném úvodu, zlatobýl obecný vyniká svými močopudnými, svíravými a protizánětlivými účinky. S tím také úzce souvisí onemocnění, během kterých se využívá. Pojďme se na účinky a vhodnost použití podívat podrobněji.

Ledviny

Účinky zlatobýlu oceníme především během nejrůznějších onemocnění ledvin. Látky v rostlině obsažené pomáhají vylučovat bílkoviny močí, čímž se také jejich funkce zlepší. Často se doporučuje popíjet nálev při zánětech ledvin – 2 až 3 šálky nálevu denně a onemocnění brzy odezní. Při vážnějších nemocech ledvin se doporučují také koupele z rostliny, eventuálně obklady a zábaly.

Močopudné účinky

Nálev ze zlatobýlu obecného vyniká svými močopudnými účinky, proto se hodí při zánětlivých onemocněních či při potřebě odvodnění organismu. Pomáhá také rozpouštět usazené kamínky. Je dobrým přírodním lékem při onemocnění močového měchýře.

Průjmy

Trpíte-li průjmy, i v tomto případě oceníte účinky rostliny. Ačkoliv působí močopudně, současně vyniká svíravými vlastnostmi a pomáhá tak zmírňovat průjmy. Obecně je pak dobrou přírodní volbou při poruchách látkové výměny.

Další účinky

Zlatobýl obecný působí pozitivně při krvácení střev, dále horkosti – má ochlazující účinky. Může se používat také jako kloktadlo pro léčbu zánětů v ústní dutině. Je však třeba upozornit, že se zlatobýl nesmí užívat při otocích, které jsou způsobeny nedostatečnou činností ledvin nebo srdce, nedoporučuje se ani v době těhotenství a kojení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno