Zázvorový čaj: Jaké má účinky?

Trápí vás nachlazení? Máte zažívací potíže? Uvařte si zázvorový čaj! Jak tento nápoj pomáhá? Jaké jsou jeho účinky? Jak správně zázvorový čaj uvařit, abyste se nepředávkovali a nezpůsobili si zdravotní komplikace?

Zázvor je oddenek se specifickou štiplavou chutí. Nezaměnitelné aroma má na svědomí látka gingerol, která dává zázvoru výraznou chuť a také je zdrojem léčivých účinků zázvoru. Již po staletí se zázvor využívá v lidovém léčitelství. Nejjednodušší je připravit si ze zázvoru čaj, který je vhodné popíjet ještě horký.

Léčivé účinky zázvorového čaje

Zázvorový čaj pomáhá především při nachlazení. Jestliže vás pobolívá a škrábe v krku, máte rýmu a cítíte se nesví, uvařte si ze zázvoru čaj, oslaďte ho medem a přidejte citron. Pijte ještě horký. Zázvorový čaj je vhodný také jako prevence při chřipkové epidemii. Zázvorový čaj má také pozitivní účinky na náš žaludek a zažívací trakt. Je proto vhodné dát si ho místo kávy po vydatném obědě. Podobně jako mátový čaj uklidňuje náš žaludek.

Čaj ze zázvoru můžete využít také proti nevolnostem (např. při cestování). Uvařte si ho proto s sebou do autobusu, pomůže vám překonat cestu. Tím ale účinky zázvorového čaje nekončí. Pomáhá totiž také při migréně. Jakmile pociťujete, že se k vám blíží migréna, uvařte si zázvorový čaj a popíjejte ho po malých douškách.

Jak si uvařit zázvorový čaj?

Jako každý lék, tak i zázvor při nadměrném množství škodí. Předávkování zázvorem se může projevit nevolností, bolestí břicha, srdečními poruchami. Doporučená denní dávka čerstvého zázvoru pro dospělého člověka jsou 4 gramy. U dětí by mělo být množství asi o třetinu menší a těhotné ženy by se zázvoru měly zcela vyhnout.

Čerstvý zázvorový čaj si připravíte velice jednoduše. Odřízněte kousek zázvoru – asi tak 1 x 1 cm, nastrouhejte ho do hrnku nebo ho pokrájejte. Zalijte vroucí vodou, oslaďte medem a dochuťte citrónem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno