Zavařování višní

Přemýšlíte, co udělat s polosladkou úrodou, kterou vás oblažila vaše zahrádka? Toto ovoce nemůžete bez úhony dlouho skladovat, takže pokud neplánujete zrovna buchtu nebo výrobu lahodného likéru, vyzkoušejte zavařování višní.

Věděli jste, že višně z více než 80 procent tvoří voda? Teprve zbývajících 20 procent zbývá na dužinu, která je ovšem plná cenných výživových látek. Najdeme tu zejména vitamíny a minerály v čele s vitamínem C, draslíkem, vápníkem, železem a hořčíkem. A ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, višně obsahují také kyselinu listovou, která je mimo jiné důležitá pro správné fungování zažívacího systému nebo pro vývoj plodu v těhotenství.

Není také bez zajímavosti, že chuť višní (ale také třešní) je přímo závislá na denní době. Zatímco slunce a vysoké teploty je dělají sladkými, v noci jsou višně zase kyselejší.

Náš tip: Součástí chuti višní je kromě kyselosti i mírná nahořklost, je tedy dobré při jejich zpracování vždy přidávat cukr.

Jak odstranit pecky?

Zavařovat s peckami nebo bez? To je důležitá otázka a odpověď na ni závisí zejména na plánovaném způsobu použití a času, který máme k dispozici. Višně totiž po otrhání ze stromu příliš dlouho nevydrží, a to ani když je uložíte do lednice.

A jak na to? Velmi oblíbený je například hrot na dorty, na který se tyto zákusky napíchnou, aby náhodou nespadly z tácu. Stejným způsobem na ně napichujeme i višně, z nichž poté pecka jednoduše vypadne. Další dobrým tipem je polovina kancelářské sponky – rozložené „účko“ pecky vyšťouchne poměrně snadno. A posledním způsobem jsou samozřejmě profesionální odpeckovače. Každopádně si připravte spoustu času, zástěru a jednorázové rukavice. Bude to totiž vážně špinavá práce.

Recepty na zavařování višní

Pojďme se nyní podívat na nejoblíbenější návody a recepty, ověřené generacemi. Višně měly vždycky punc něčeho luxusnějšího, zvlášť pokud se zavařily s rumem. V takové roli klidně zvládly i záskok za zákusek během nedělního oběda.

Rychlý višňový kompot

Budete potřebovat:

  • asi 2 kila višní
  • 1 l vody
  • 50 dkg krystalového cukru

Višně dobře omyjte a máte-li chuť, pak i vypeckujte. Narovnejte je do vhodných lahví a zalijte roztokem, připraveným z 1 litru vody a 50 dkg cukru. Nenechte se zmást tím, že je hodně sladký, višně to vážně potřebují. Dobře uzavřete a sterilujte po dobu 20 minut při 85 °C. Po této době sklenice vyjměte z hrnce a otočte dnem vzhůru. Po úplném vychladnutí uskladněte ve spíži. Vydrží vám několik let.

Oblíbené višně v rumu alias griotka

Tady si hlavu s vypeckováváním dělat nemusíte, nepoužívá se to. Ovšem na lahodný výsledek si budete muset počkat. Recept není těžký, dobře omyté višně přesypte do sklenic, dobře zasypte cukrem a nakonec zalijte rumem. Všechny višně musí být dokonale potopené. Zavíčkujte a nechte v chladu a temnu stát nejméně dva měsíce. Šťáva z višní se smísí s alkoholem a výsledek bude opravdu lahodný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno