Zavařování švestek

Žádné ovoce pozdního léta snad není pro konzervování různými způsoby tak oblíbené jako právě švestky. Poradíme vám jak na zavařování švestek mnoha různými způsoby v loupané i neloupané variantě.

Švestky obsahují mnoho důležitých vitamínů a minerálů. Jmenovat můžeme hlavně hořčík, fosfor, draslík a vápník. Z vitamínů jde především o E, který ocení naše vlasy, řasy i imunitní systém. A zapomenout nesmíme ani na organické kyseliny, třísloviny a vlákninu.

Posledně jmenovaná bývá zmiňována především v souvislosti s jejími úžasnými čistícími a detoxikačními schopnostmi. Působí proti zácpě i jako samostatní detoxikační kúra. Stačí po dobu 3 dnů konzumovat pouze švestky v jakékoli podobě a dostatečně pít. Naše zažívání se poté pročistí a bude fungovat přesně tak, jak má. Navíc jde o poměrně chutný způsob detoxikace, na rozdíl od oblíbené chlorelly nebo zeleného ječmene.

Lidová medicína pak používá švestky při léčbě:

  • dny (odbourávají močovinu)
  • onemocnění srdce a cév
  • snížení hladiny cholesterolu
  • střevních problémech a zácpěZavařování švestek

Zavařování švestek – recepty

Pojďme se podívat, jak tuto úžasnou potravinu uchovat déle než jen několik dní. Čerstvé švestky se totiž příliš dlouhou výdrží nepyšní, ale zavařování – to už je něco jiného.

Kompot z celých švestek bez loupání

Úplně nejjednodušší varianta, kterou zvládne i naprostý začátečník jen několika základními surovinami.

Ingredience:

1 kg švestek

1 litr vody

350 gramů cukru

Postup:

Švestky pečlivě omyjeme a zbavíme stopek. Používáme pouze ty neporušené bez černých či hnědých teček na slupce. Na plotně rozehřejeme hrnec s vodou a švestky předvaříme. Je to jednoduché. Vložíme je do sítka a ponoříme asi na deset sekund do horké vody – ne více! Nejde nám o jejich úplně uvaření, spíš o jakousi tvárnost, aby se lépe plnily do sklenic. A takto předpřipravené švestky navíc při vaření nepraskají.

Nyní švestky narovnáme do předem připravených sklenic vymytých horkou vodu. Švestky tlačíme co nejtěsněji k sobě a přelijeme nálevem z horké vody a cukru. Dobře zavíčkujeme a sterilizujeme po dobu 20 minut při teplotě 95°C.

Zavařování švestek

Kompot z celých oloupaných švestek

Tento postup je malinko složitější, ale zbavíte se díky němu otravných slupek. A takto připravené švestky se skvěle uplatní v nejrůznějších náplních nebo jako lahodný kompot po nedělním obědě.

Ingredience:

1 kg švestek

1,2 litry vody

350 gramů cukru

5 gramů kyseliny citrónové

Postup:

Švestky dobře omyjeme a ponoříme do horké vody. Počkáme, dokud slupka nezačne pukat, a pak je rychle vytáhneme a ochladíme. Slupka půjde nyní lehce odstranit, takže všechny švestky oloupeme.

Oloupané plody ukládáme do mísy s vodou, kde jsme předtím rozpustili kyselinu citrónovou. Díky tomu nezhnědnou. Ovoce poté ukládáme do sklenic vymytých horkou vodou a zaléváme nálevem z vody a cukru.

Kompot z celých oloupaných švestek sterilizuje 25-30 minut při teplotě 90°C.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno