Hledáte originální recepty na zavařování slív? Švestky je možné na horší časy uchovat v mnoha úpravách. Lze je konzervovat loupané i neloupané, stejně jako s peckami i bez nich.
Před zpracování však vždy dobře opereme. Jsou-li na nich zaschlé nánosy třeba od listí, vždy je před omytím namočíme asi na 20 minut do vlažné vody a poté očistíme standardním způsobem. Pokud chceme švestky loupat, dáme je nejdříve do studené vody, v níž jsme rozmíchali asi 4 gramy kyseliny citronové. To zabrání pozdějšímu hnědnutí. Vody by měl být asi eden litr.
Jak na švestkový kompot – základní verze
Chcete zavařovat celé, neloupané švestky? Pak si je v ideálním případě nejdříve lehce předvařte. Oprané a odstopkované ovoce vložte podle velikosti na 3-5 minut do teplé vody. Pozor, nesmí být vařící, stačí něco okolo 80 °C. To bude mít za následek žádoucí síťové rozpraskání slupky. Poté ovoce rychle zchlaďte.
Takto předpřipravené švestky naplňte do sklenic a zalijte vhodným nálevem. My doporučujeme 350 gramů cukru, které rozpustíte v jednom litru horké vody, což vám poskytne asi 1,2 litru nálevu.
Sklenice dobře zavíčkujte a sterilujte. Na litrové sklenice budete potřebovat 20 minut a teplotu 85 °C, na sklenice s polovičním obsahem vám bude stačit 16 minut při téže teplotě.
Když chcete zavařovat celé oloupané švestky
Nejdříve švestky po zmíněné lázni s kyselinou citronovou ponořte do horké vody. Vyjměte je v okamžiku, kdy slupka alespoň na jednom místě praskne. Poté rychle zchlaďte a slupku odstraňte ostrým nožem. Takto připravené švestky narovnejte do sklenic.
Nálev, kterým je zalijete, bude stejný, jako v předchozím případě, připravte se na však na delší dobu sterilace. Celé oloupané švestky potřebují v litrových sklenících 20 minut a teplotu 85 °C, v půllitrových pak 20 minut při stejné teplotě.
Jak zavařit půlené loupané švestky
Nemáte rádi tvrdé pecky? Tak si připravte jemnější variantu švestkového kompotu. Postupujte stejně, jako v předchozím případě, po oloupání však plody navíc překrojte napůl a zbavte pecky. Půlky do sklenic rovnejte opatrně a to řeznou stranou dolů. Ihned zalijte nálevem. Ten si připravte už předem z 420 gramů cukru a jednoho litru vody. To vám dohromady dá asi 1,26 litru nálevu.
Doporučujeme používat maximálně půllitrové sklenice, nebo třeba i menší. Ke sterilaci saháme opět po teplotě 85 °C, pro půllitrové sklenice pak budete potřebovat 25 minut. A pokud byste přece jen zvolili litrové, pak k tomu času deset minut přidejte.
Podobně lze připravovat i kompoty z ringlí a dalších podobných druhů. Pokud jdou plody snadno odpeckovat, doporučujeme to udělat, v opačném případě se budete muset připravit na méně jemnou variantu kompotu ze slív. A ze zbylého ovoce, které není dostatečně pěkné pro zavařování, se nabízí udělat povidla nebo marmeládu.