Zavařování ořechů

Už vás bolí ruce z úporného louskání a přitom netušíte, jak si s tak velkou úrodou poradíte? Přece jen možnosti vánočního cukroví nebo rodinných zákusků jsou omezené. Ořechy ležící dlouho ve spíži zase rády žluknou a hořknou. Ukážeme vám jak na zavařování ořechů, aby vám vydržely dlouho a bez poskvrnky.

Hovořit teď budeme zejména o vlašských ořeších, lískových totiž zpravidla tak velká nadúroda nebývá, a pokud byste přece jen nevěděli co s nimi, ochotně je od vás vykoupí všechny milovnice sladkého pečení v okolí. Postup lze samozřejmě použít i pro ně, ovšem s tím, že je musíte krom oloupání také rozpůlit.

Zavařování ořechů

Proč si předcházet právě vlašské ořechy?

Nenechte se mýlit, i když ořešáky rostou v našich zahradách celkem běžně, stále je to velmi ceněná a prospěšná potravina. Zejména obsah prospěšných mastných kyselin, působících příznivě na rozvoj mozku,a dalších vitamínů a minerálů, Mimochodem právě ořechy patří k plodinám, jež svým tvarem mnohé napovídají o svých účincích – nebo vám snad ty vyloupané nepřipomínají dvě mozkové hemisféry? Ale nejde jen o naši paměť a koncentraci, látky obsažené v ořeších působí prospěšně také na psychiku, vlasy a pokožku celého těla.

Zavařování ořechů jednoduše krok za krokem

Možná vás zatím nenapadlo ořechy zavařit, ale to vůbec nevadí. Zjistíte, že je to nakonec velmi jednoduché a bez rizika. Úvodní kroky jsou stejné jako při klasickém zpracování ořechů. Vyloupeme je a zbavíme všech nečistot. Následně je dobře usušíme, abychom zabránili pozdějšímu rozvoji plísní. Ty se totiž mohou objevit i v jinak velmi dobře zavařených ořeších. Ale budeme-li na toto riziko myslet dopředu, nemusíme se o svou úrodu bát.

Teď si připravíme čisté zavařovací sklenice. Ukážeme vám postup pro zavařování ořechů v mikrovlnce, kam se ideálně hodí nádoby o objemu 0,7 litru. U klasického zavařování pak můžete použít i větší.

Ořechy volně nasypeme do sklenic, které jsme předtím dobře vymyli horou vodou a osušili. Je jedno, zda se nám povedlo naloupat úhledné půlky nebo se snažíme zachovat spíše ořechovou drť. Sklenice naplněné ořechy téměř po okraj vkládáme do mikrovlnky, maximálně by tam měly přijít tři najednou.

Troubu zapneme na nejvyšší výkon a vlníme asi 90 vteřin na jednu sklenici (počtem sklenic v mikrovlnce pak musíme tento čas samozřejmě vynásobit). Přitom neustále čichem kontrolujeme, zda se ořechy nepálí.

Po ukončení zavařování sklenice okamžitě vyndáme (pozor, budou horké, tak nezapomeňte na chňapku) a důkladně zavíčkujeme, Nakonec otočíme dnem nahoru a necháme vychladnout, aby se víčka dobře chytila.

Náš tip: Nelekněte se, pokud se sklenice zevnitř orosí. Je to běžný stav a během několika hodin až dní (podle okolní teploty v místnosti) se kapičky vody zase samy vstřebají. Rozhodně nejde o známku neúspěšného zavařování.

Takto zpracované ořechy můžeme v temnu a chladu uchovávat až dva roky. Po otevření spotřebujeme sklenici přibližně do jednoho měsíce. Chuť a vůně zavařených ořechů se od těch čerstvých mírně liší, v cukroví nebo při jiném pečení to však skoro nepoznáte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno