Zavařování hrášku

Hledáte způsob, jak uchovat nádherně zelený hrášek na zimu? Jestliže vám nechutná zamrazený, můžete vyzkoušet jeho konzervaci. Zavařování hrášku je rychlé a jednoduché a ostudu si s ním určitě neuřízněte. Navíc je takový hrášek ihned připraven k vaření.

Zpočátku byl hrách byl používán jako krmivo pro dobytek, ovšem v 5. století před naším letopočtem začali v Egyptě zemědělci pěstovat hrách i pro lidskou spotřebu. Rychle se stal základem stravy nižších společenských tříd, a stejně tomu bylo i v Řecku a Římě. Přibližně 2000 let před naším letopočtem se znalosti o pěstování hrachu dostaly také do Indie a Číny a postupem času i do jiných oblastí světa.

Zavařování hrášku

V těchto dobách byly ale při vaření používány pouze zralé hrachy – tvrdé, moučné a slámově zbarvené. Mladý hrášek se začal používat v receptech až na přelomu 16. a 17. století, a to v Evropě.

Zelené hrachové lusky jsou bohatým zdrojem vitamínů: E, K, B1, B2, B6, C a živin a minerálů jako sodík, draslík, hořčík, fluor a železo. Šetrná sterilace podle následujícího receptu velké množství těchto cenných látek zachovává. Šetrnější už je jenom mrazení.

Zavařování hrášku

Objevili jsme pro vás osvědčený způsob konzervace hrášku na zimu. Takto zavařit hrášek je velmi jednoduché. Má dlouhou trvanlivost, budete potřebovat jen minimum surovin a skoro žádný čas. Příprava trvá asi 120 min, ovšem včetně sterilace. A co budete potřebovat?

  • vyloupaný hrášek
  • sůl
  • ocet
  • voda
  • sklenice

Všechny hrášky vyloupejte z lusků. Pečlivě je umyjte pod tekoucí vodou. Musí být zcela čisté bez nečistot a smetí. Připravte si menší sklenice (nejlépe od dětské výživy) a sterilizujte je i s jejich víčky. Do sklenic nasypte vyloupaný a omytý hrášek. Do každé sklenice poté přidejte půl kávové lžičky soli (raději méně než více) a plnou kávovou lžičku octa (tady platí spíše přiměřeně). Všechny sklenice zalijte studenou vodou až po okraj a dobře je uzavřete víčky.

Zavařování hrášku

Na dno velkého hrnce urovnejte starší bavlněné utěrky, vyrovnejte na ně sklenice a vše zalijte studenou vodou až po vrch. Opravdu, sklenice by měly být ponořené celé, chceme přece zabránit nevzhlednému hnědnutí hrášku během tepelné úpravy.

Hrášek se steriluje rovnou jednu hodinu, ale stačí mu pouhých 70 °C. Po hodině vaření jednoduše odstavte ze sporáku a odneste někam, kde může jeho obsah v klidu vychladnout. Že je teď hotovo? Ale vůbec ne. Aby si sterilovaný hrášek udržel svou dlouhou trvanlivost a vydržel ve spíži alespoň tři roky, budete mu muset ještě trochu pomoci.

Následující den hrnec opět postavte na plotnu a vařte půl hodiny. Opět nechte vychladnout a třetí den postup zopakujte, ovšem už jen s 15 minutami varu. Nechte vychladnout a uložte sklenice s hráškem do spíže. Používejte podle potřeby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno