Možná si říkáte, že pokud umíte zavařovat papriky, nebude pro vás už zavařování feferonek žádný problém. Špatně zvolený nálev však dokáže celé dílo zkazit, proto nedoporučujeme experimentovat a místo toho vsadit na již osvědčené recepty.
V posledních letech je zavařování feferonek velmi oblíbené. Teplá léta jim svědčí, není tedy nutné utrácet za jejich pořízení v obchodě. Nejčastěji se konzervují zavařováním ve sladkokyselém nálevu, ale vyzkoušet můžete i mléčné kvašení. My se však zaměříme na tu první možnost.
Vybírejte jen zdravé a zralé kusy
Všechny feferonky pořádně prohlédněte – nemají na sobě černé fleky, stopy plísně nebo jiné nemoci? Jsou správně zralé, tzv. ani příliš tvrdé ani příliš měkké? Pokud si u obou bodů můžete s uspokojením odškrtnout zelenou fajfku, máte už napůl vyhráno.
Feferonky dobře omyjte, odstraňte z nich stopky a znovu omyjte. Samozřejmě můžete zavařovat feferonky nakrájené a zbavené semínek, ale jde o postup zbytečně pracný a navíc nebezpečný. I když použijete rukavice, mohou vás u papriček s vyšší pálivostí stejně několik hodin štípat ruce.
Umyté feferonky ihned odkládáme do nádoby se studenou vodou, odkud je pak rychle naplníme do sklenic, aby neztratily nic ze své jedinečné chuti a vůně.
Zavařování feferonek potřebuje osvědčený nálev
Na sterilování feferonek jsou nejlepší litrové sklenice, do nichž se jednotlivé papričky naskládají tak, aby byl co nejlépe využit volný prostor. Nálev je třeba mít připravený ještě předtím, než začneme rovnat plody do sklenic!
Samotný nálev může chuť zavařené zeleniny výrazně změnit a u feferonek to platí dvojnásob. Máme pro vás osvědčený recept na nálev na feferonky:
- 750 ml vody
- 250 ml 8% octu
- 20 g soli
- 60 g cukru
Při přípravě nálevu postupujeme následovně: Nejdřív v hrnci dovedeme k bodu varu vodu. Pak přidáme sůl a cukr a necháme úplně rozpustit. Teprve na závěr přilijeme ocet, důkladně zamícháme a stáhneme z plamene.
Náš tip: Do nálevu lze přidat různé druhy koření i zeleniny podle vaší chuti.
Takto připraveným nálevem zaléváme feferonky ve sklenicích a to tak, aby všechny kousky zeleniny byly úplně potopené. Důkladně zavíčkujeme a sterilujeme. Hlídáme si teplotu vody (neměla by překročit 70°C a hlídejte i čas (litrové lahve budou potřebovat asi 20 minut). Po sterilaci sklenice ihned vyndáme z vody a uložíme na místo, kde mohou rychle vychladnout.
Zkontrolujeme také těsnost víček – neměla by být nafouklá nebo protékat, pokud sklenice otočíme dnem vzhůru. Pokud najdeme chybu, zkonzumujeme takové feferonky jako první.
Nakonec uložíme zavařené feferonky na suché a chladné místo, kde bez potíží vydrží i několik sezón. Otevřené sklenice skladujeme v lednici a spotřebujeme přibližně do jednoho měsíce od otevření. Pokud dodržíte tyto zásady, nebude pro vás zavařování feferonek žádný problém.