Se zuby jsou neustále starosti a bolesti. Jako malé nás zuby trápí, když rostou, jako dospělí se potýkáme s jejich nemocemi. Bolí vás silně zub? Je možné, že v něm máte zánět? Jaké jsou příznaky zubního zánětu? A jaké jsou možnosti léčby?
Zub je složen z několika částí: korunky (vyčnívá z dásně a je tvořena zubní sklovinou a zubovinou), krčku a kořene, který zub upevňuje v dásni. Jestliže laicky hovoříme o zánětu zubu, máme pravděpodobně na mysli zánět zubní dřeně, která je součástí zuboviny, nebo zánět zubního nervu.
Příznaky a léčba zánětu zubní dřeně
Zánět zubu, resp. zubní dřeně je provázen silnou bolestí, která nám nedá v noci spát. Příčinou je zpravidla zubní kaz, který poškodil nejen zubní sklovinu, ale také zubní dřeň a napadl citlivé místo v zubu. Palčivou bolest při zánětu zubu potlačí analgetika, která však náš problém nevyřeší.
Nezbytná je proto návštěva stomatologa. Zubní lékař posoudí míru poškození zubu, vyčistí ho, kaz vyvrtá a zaplombuje. Zánětu zubu je možné se vyhnout pravidelnou ústní hygienou a návštěvami stomatologa (jednou za půl roku), při kterých dokáže začínající kaz včas odhalit a my tak předejdeme palčivé bolesti – hlavnímu příznaku zánětu zubu.
Příznaky a léčba zánětu zubního nervu
Zánět zubního nervu (pultipida) se může zpočátku projevovat jako zubní kaz. K příznakům patří především bolest, škubání v zubu, přecitlivělost na teplo nebo chlad. Při zánětu zubního nervu se bolest většinou zhoršuje v noci a může jakoby vystřelovat do tváře.
Návštěvu lékaře rozhodně neodkládejte, pozdě léčený zánět zubního nervu může způsobit komplikace (skončit může i vytrhnutím zubu). Lékař by vám měl zub vyčistit a zaplnit kořenové kanálky (tzv. endodontické ošetření). Nestačí ho pouze „vyvrtat a zaplnit“ jako v případě běžného zubního kazu.