Zánět spojivek je relativně častý zdravotní problém. Řekneme si jednotlivé příčiny zánětu spojivek a podíváme se také na hlavní příznaky a projevy počínajicího zlánětu spojivek. Uvedeme si také základní informace o léčbě zánětu spojivek.
Spojivku si můžeme představit jako tenkou blanku, která se táhne přes okraj víčka. Spojivka vytváří spojivkový vak. Příčiny proč se u vás objevil zánět spojivek může být více a podle toho pak rozlišujeme jednotlivé druhy zánětů spojivek. Infekční zánět spojivek bývá způsoben viry. Méně častý je poté bakteriální zánět spojivek, který je způsobovaný bakteriemi. Naopak docela častá je alergická konjunktivitida, kdy těla reaguje alergicky na nějakou látku. V některých případech dojde k tomu, že se poškodí slzný film a obsahuje málo tukové složky a oči proto rychleji vysychají. Může se také jednat o suchý zánět spojivek, ten se objevuje nejčastěji u žen při klimakteriu. Může být způsobován také plísněmi, viníkem může být také Chlamydia trachomatis. Někdy se také objevuje u lidí, kteří nosily kontaktní čočky. Celkově je zánět spojivek častější u dětí (zejména u kojenců a batolat), ale nevyhýbá se ani dospělým lidem. Většinou se bude jednat o akutní zánět spojivek, ale v případě špatné léčby to může přejít do chronické podoby, kdy se zánět spojivek vytváří opakovaně.
Zánět spojivek: příznaky a projevy
Zánět spojivek se bude projevovat zejména těmito příznaky a projevy:
- řezací očí – máme pocit řezání v oku
- pálení očí – pálí nás očí, máme pocit písku v očích
- zčervenání spojivek – místo růžových spojivek, máme teď červené spojivky
- otok víček – objevuje se zejména u alergického zánětu spojivek
- nadměrná sekrece – nadměrný výtok sekteru z očí.
- zvýšená produkce slz – dochází k navýšení produkce slz
- zrychlení mrkání – dochází k častějšímu mrkání
Léčba
V případě, že máte zánět spojivek, tak by jste měly navštivit očního lékaře. Oční lékař určí přesnou příčinu vašich potíží a podle toho se pak bude také odvíjet samotná léčba zánětu spojivek. V případě mírnějších potíží je účinná borová voda. Často se využívají Opthalmoseptonex kapky. V případě bakteriálního zánětu spojivek se využívají antibiotické mastičky či kapky do oka. U alergického zánětu spojivek je hlavně nutné řešit příslušnou alergii. Krátkodobě se využívají antihistaminika. V případě chronického zánětu spojivek je často nutné aplikovat tzv. umělé slzy.