Zánět horních cest dýchacích

Záněty sliznice v nose a nosohltanu jsou považovány za nejčastější onemocnění, s nimiž se lidé potýkají během podzimních a zimních měsíců. Příčinou je především virová infekce, která se velmi snadno šíří vzduchem. Jaké jsou příznaky, možnosti léčby nebo prevence?

Ačkoliv zánět horních cest dýchacích nepředstavuje závažnou chorobu, dokáže nemocného svými projevy pořádně potrápit. Nevyhýbá se žádné věkové skupině a nakazit se lze velice jednoduše – při pobytu v místech, kde se vyskytuje i nemocný, kontaktu s ním, ale i s předměty denní potřeby, které jsou kontaminovány. Inkubační doba je poměrně krátká, obvykle 1–4 dny. Na začátku se setkáte s pocity pálení nebo svědění v nose a krku, případně se mohou přidat i doprovodné symptomy jako celková únava, zvýšená teplota, zimnice, bolest svalů, kloubů nebo hlavy.

Příznaky zánětu horních cest dýchacích

Po prvotních příznacích se nemoc rozvíjí a dochází k ucpání nosu, spuštění vodnaté rýmy, slzení, přechodným ztrátám čichu, zaléhání uší. Nemocného v krku škrábe, má pocity dráždění, které vedou k časté potřebě kýchat. Někdy se jednotlivá stádia zaměňují, tedy nejprve se větší potíže týkají krku a poté až nosu. Jestliže nemoc přejde v bakteriální fázi, mění se sekrece na hlenovitou a hnisavou a přidávají se bolesti v oblasti čela, zejména v případě, že se zánět dostal i na další dutiny. Nejintenzivněji se příznaky objevují v průběhu 3–5 dní, v závislosti na léčbě by měly odeznít po týdnu.Příznakem zánětu horních cest dýchacích je rýma

Komplikace

Pokud zánět zasáhne vedlejší nosní dutiny, pociťuje nemocný palčivou bolest v čele a kolem očí, z nosu se jednostranně začne spouštět nadměrně hnisavý (někdy i krvavý) výtok. Při neléčení těchto nepříjemností může nemoc přejít až v zánět středního ucha, průdušek nebo dokonce plic. V případě objevení se těchto komplikovanějších projevů by měl být proveden výtěr z nosu a hrdla a dle výsledků se nasazují konkrétní antibiotika.

Léčba zánětu horních cest dýchacích

Způsob léčby se volí podle symptomů a průběhu onemocnění a spočívá v potlačování klinických projevů. Proti rýmě se tak používají nosní kapky, které uvolní dýchací cesty a usnadní odchod hlenu a sekrecí. Pokud zánět zasáhl i krk, je nutné dbát na zvýšenou ústní hygienu, nasazují se kloktadla a spreje či pastilky s dezinfekčními účinky. Z režimových opatření je vhodné dbát na dostatek tekutin, přísun vitaminů a v případě zvýšené teploty dodržovat i klid na lůžku. V každém případě je doporučováno zůstat doma, aby nedošlo k šíření nákazy mezi další lidi – např. v MHD, v obchodech, v práci, ve škole a dalších kolektivech.

Prevence

Co se týče prevence zánětu horních cest dýchacích, jde především o to dodržovat zdravý životní styl, kterým podpoříte celkovou odolnost a obranyschopnost organismu. Znamená to jíst zdravě a vyváženě s každodenní konzumací ovoce a zeleniny, věnovat se pravidelně nějakému pohybu a dodržovat duševní a spánkovou hygienu. Na chladné období roku se doporučuje připravit předem otužováním, během něho pak lze zvyšovat imunitu i návštěvami sauny. A pokud je to možné, tak se samozřejmě vyvarujte pobytu tam, kde se vyskytují nakažení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno