Zánět Achillovy šlachy: příznaky, léčba

Zánět Achillovy šlachy je často považován za problém týkající se zejména sportovců. Objevuje se totiž hlavně tam, kde je třeba rychle akcelerovat v běhu, nebo skákat do výšky. Nejsou jím však ohroženi pouze sportovci. Volbou špatné obuvi si jej mohou snadno přivodit i lidé, kteří sportu neholdují.

Achillodynie nebo také zánět Achillovy šlachy, je onemocnění šlachy spojující lýtkový sval a patu. Vyznačuje se zduřením a palčivou bolestí v dané oblasti. Zánět vzniká z otlaku v obuvi, a to nejčastěji při sportu, ale může jej způsobit i nepřiměřená zátěž nebo nedoléčené úrazy. Ve zvýšené míře se také může objevovat u lidí s celkovým postižením organizmu, jako jsou například revmatici. Zánět Achillovy šlachy by rozhodně neměl být podceňován, neboť při plném nedoléčení má tendenci se opakovaně vracet a časem může vést až k kompletnímu přetržení postižené šlachy.

Příznaky probíhajícího zánětu

Bolestivost a pocit ztuhlé šlachy – bolest se dostavuje zejména po ránu nebo na začátku zátěže. V rozvinutém stavu se bolest ozývá také po zátěži nebo i v klidu. Bolest většinou cítíme na zadní straně paty v místě, kde se úpon napojuje na lýtkový sval anebo v místě nad spodní částí patní kosti.

Zduření šlachy – otok ve střední části šlachy nebo v jejím okolí. Mohou vzniknout jizevnaté útvary.

Palčivá bolest při stisku šlachy – příznaky zánětu se mohou rozšířit i do okolních tkání – zarudnutí, otok, bolestivost, zvýšená teplota v místě zánětu

“Vrzání” šlachy při pohybu

Snižující se síla lýtkového svalstva

Důvody, proč zánět vzniká

  • Dlouhodobá jednostranná zátěž
  • Příliš rychlé zvyšování zátěže – tělo se nedokáže dostatečně rychle adaptovat
  • Běhání po tvrdém povrchu – asfalt, beton atd.
  • Používání nevhodné obuvi – obuv může mechanicky tlačit na šlachu
  • Nedostatečné protažení před zátěží – neprotažená šlacha je náchylnější k poškození
  • Předchozí úraz – pohmoždění, natržení atd.

Jak zánět vyléčit

Pokud už jsme si zánět nějakým způsobem uhnali, pak je třeba poskytnout postiženému místu nějakou podporu a kompresi, například použitím elastické bandáže. Neoprenové bandáže najdete v každém obchodě s rehabilitačními pomůckami a seženete je i v některých lékárnách. Pro urychlení hojivého procesu se vyplatí bolavé místo ledovat, na což jsou ideální různé igelitové pytlíky na tvorbu ledových kostek. Nikdy však nepříkládejte led přímo na kůži, riskovali byste tak omrzliny. Vždy je třeba ledovat přes ručník, nebo nějakou látku.

Dalším vhodným způsobem, jak podpořit hojení, jsou jemné masáže postiženého místa. Ty zlepšují prokrvení a urychlují léčbu. Pro úlevu od bolesti je možno sáhnout po různých lokálních protizánětlivých mastech nebo gelech, případně prášcích. Je pak ale třeba dávat pozor na zvýšenou zátěž, neboť léky často mohou bolest zcela utlumit a navodit pocit, že je zánět vyléčen.Pokud byl zánět způsoben nevhodnou sportovní obuví, pak byste se také určitě měli poohlédnout po novém páru bot. Pokud nic z toho nepomůže, pak rozhodně navštivte odborného lékaře, který vám pomůže s výběrem nové obuvi nebo vložek do bot a navrhne vhodný cvičební režim.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno