Žaludeční dieta není v českých zemích žádnou výjimkou. Dle statistik až 35 % obyvatel s nadváhou pociťuje pálení žáhy, 80 % žen trpí občasnými zažívacími problémy a gastritida (zánět žaludku) prý trápí každého druhého člověka po padesátce. Mnohdy si přitom tyto problémy nevědomky způsobujeme sami, může je totiž vyvolat jak nadměrná konzumace alkoholu a kávy, tak i těžko stravitelná strava.
Doporučení od lékaře je rozhodující
Pokud pociťujeme žaludeční obtíže či pálení žáhy, prvně bychom se samozřejmě měli obrátit na odborníka – lékaře. Problém totiž může mít několik řešení a závisí na konkrétní příčině. Jednat se může jak o výše zmiňovanou gastritidu, tak třeba o ezofagitidu, tedy zánět jícnu. Žaludeční dietu dle onemocnění a jeho akutnosti stanovuje lékař, pokud však trpíte již dlouhodobými problémy se žaludkem, jsou pro vás určeny právě následující řádky. V těch si naznačíme zásady žaludeční odlehčené diety a zmíníme rovněž několik příkladů vhodných pokrmů.
Zásady žaludeční diety
Pokud nemáme akutní obtíže a je nám doporučeno „pouze“ dietní stravování, měli bychom při jídle:
– zmenšit velikost porcí
– omezit pozdní večeře
– vyhýbat se zrnkové kávě, alkoholu a dráždivým pokrmům
– dbát na snížení osobní hmotnosti (pokud je to třeba)
Pamatovat bychom měli rovněž na to, že ať už se jedná o jakoukoli dietu, jíme i očima. Dietní strava může být stále pochoutkou, a to pro naše chuťové buňky i zrak. Pokrmy proto upravujte, dbejte na klidné stravování a vybírejte pro sebe kvalitní potraviny.
Mixované polévky jsou při žaludeční dietě výbornou volbou.
Volba takového stravování, které odlehčí i našemu žaludku přitom není vůbec složitá. Do denního jídelníčku tak můžeme zařadit například mixované polévky, ovocné mléčné koktejly, přesnídávky, krupicové kaše, Lučinu, strouhanou mrkev a jablka či třeba kávu z melty, která výborně nahradí tu zrnkovou. Pakliže ji neznáte, dovolme si malou vsuvku:
Melta je považována za náhražku kávy a skládá se z kořene čekanky, žita, ječmene a cukrové řepy. Ač neobsahuje kofein, dokáže také velmi dobře nabudit. Kořen čekanky v tradiční potravě navíc jen tak nenajdeme, což je škoda, protože obsahuje inulin, který může pomoci při nechutenství, zácpě a třeba i léčbě žlučových kamenů. Meltě by se velkým obloukem měli však vyhnout lidé trpící celiakií, obsahuje totiž lepek.
Akutní a chronická gastritida
Jestliže vám byla diagnostikována akutní gastritida, pravděpodobně máte od lékaře jasně určený jídelníček, ve kterém toho příliš nenajdeme – nejčastěji totiž bývá doporučován klid na lůžku doplněný hladovkou a tekutinami. Pokud se jedná o případ gastritidy chronické, která se rozvíjí a potíže jsou dlouhodobějšího charakteru, je třeba především dodržovat zákaz kouření, pití alkoholu a zrnkové kávy.
Mnozí hřeší tím, že tyto zákazy porušují, a to na úkor svého zdraví. Tomu se v každém případě vyhněte – neléčená gastritida totiž může vést ke vzniku rakovinného nádoru či krvácení do žaludku.
Abychom nekončili tragickým závěrem, dodejme ještě, že je možné většině onemocnění žaludku předejít, a to zdravým životním stylem, lehkým stravováním a sportem.