Tenis je technicky velice těžká a složitá hra. Při hře se používá celá řada různých úderů a my si je nyní postupně představíme.
Forhend je jedním z nejhranějších a nejzákladnějších úderů a hraje se po odskoku míče. Hráči se ho učí většinou jako první. Měli by ho zdokonalovat tak, aby se na něj mohli spolehnout v průběhu rozehry i při zakončení akce. Forhend by měl být přirozeně uvolněný a dobře načasovaný. Měli by ho zdokonalovat tak, aby se na něj mohli spolehnout v průběhu rozehry i při zakončení akce.
Držení rakety
Než začneme hrát forhend, je třeba vědět, jak správně držet raketu. Způsob úderu i jeho výsledek hodně záleží na tom, jak správně raketu držíte. Forhendová držení rozdělujeme na: forhandové, modifikované a topspinové. Každé držení by se mělo dát lehce změnit. Rukou uchopte raketu u konce držadla. To vám umožní využít druhou ruku pro držení obouruč. Všechna držení jsou stejná i pro leváky.
Forhendové držení
Je to přirozené držení pro přímý úder v jakékoliv výšce, pro topsin i čop. Jednoduše si podejte ruku s raketou. ,,V“ mezi palcem a ukazováčkem by mělo být na levé hraně držadla. Pro větší oporu natáhněte ukazováček přes horní část držadla a dejte dlaň za držadlo.
Topspinové forhendové držení
Toto držení se používá pro maximální horní rotaci a při úderech do vysokých míčů. Posuňte ,,V“ k pravé hraně držadla. Kloub ukazováčku posuňte na spodní část držadla a obalte palcem jeho horní část. Při tomto držení je zápěstí přirozeně ohnuté vzad.
Polotopspinové forhendové držení
Při tomto držení není poloha zápěstí tak přehnaná jako u topspinového. Toto držení se používá hlavně pro silnou horní rotaci a pro vysoké míče. S tímto držením je obtížné hrát nízké míče letící ven z dvorce. ,,V“ mezi ukazováčkem a palcem má být na pravé hraně držadla a palec natažen kolem držadla.
Modifikované forhendové držení
Toto držení se používá hlavně pro hraní nízkých míčů. Položte ,,V“ tvořené palcem a ukazováčkem těsně vlevo od střední plošky držadla.
Mechanika
S pokrčenými koleny zaujměte úderové postavení. Při bočním postavení osa ramen směřuje k síti, hráč má pokrčená kolena a levou nohu vpředu(u praváků). Hned od začátku úderu sledujte míč a připravte si forhendové držení.
S nápřahem ve sníženém postoji začněte včas a s pomocí volné paže natočte ramena. Kolena nechte pokrčená.
Při nápřahu veďte raketu po dráze smyčky nejprve vzad a nad ramena, pak proti míči. Když začínáte švih rakety vpřed, vztyčte zápěstí a veďte raketu koncem držadla vpřed.
Spusťte trochu raketu a udeřte míč tak, aby dostal horní rotaci. Při současné rotaci ramen zasáhněte míč před tělem ve výši mezi koleny a rameny.Míč byste měli zasahovat před tělem. Nehrající paže se otáčí kolem ramen. Váha je na noze vpředu.
Když raketa prochází místem, kde zasahuje míč, ramena se stále přetáčejí. Během úderu nepohybujte hlavou. Při zásahu nohu vpředu napněte. V čelném postavení protáhněte raketu přes levé rameno. Pro udržení rovnováhy vykročte pravou nohou vpřed. Usnadní vám to přípravu k dalšímu úderu. Ukažte loktem do směru míče.
Forhend s horní rotací
Při úderu s horní rotací se vám míč odráží vzhůru, stoupá vysoko nad síť a dopadá hluboko do soupeřova dvorce.Pohyb rakety vzad se nemění, ale při pohybu vpřed spusťte raketu dolů pod úroveň přilétajícího míče.Pak švihněte raketou vzhůru a veďte ji nad levé rameno.
Forhendový úder v otevřeném postavení
Při větším pohybu do strany hodně hráčů zasahuje míč v otevřeném postavení. Toto postavení je vhodné pro hraní míčů s topspinovým nebo polotopspinovým držením a pomáhá také utajit směr úderu. Obtížně se však dá použít při úderech nízkých míčů.Vykročte s nohou vpředu mírně napřed, váhu těla přitom nechte na noze vzadu tak, jako byste chtěli celou váhu ,,hodit“ do míče.
Pohyb nohou
Jste-li praváci, vykročte levou vpřed. Jste-li leváci, vykročte pravou. Vykročením se dostanete do úderového postavení. Chcete-li udeřit míč v otevřeném postavení, nohou vpředu zakročte.
Taktika
Forhendový úder můžete hrát kdekoli na dvorci. Snažte se jej hrát dlouze buď podél nebo křížem. Snažte se vytlačit soupeře stranou dvorce krátkými nebo ven hranými údery.