Přehled zakázaných skupin
Sportovci se často poohlížejí po různých látkách, které by mohly zlepšit jejich výkon. Ve vrcholových soutěžích je však užívání takových látek zakázáno a velmi přísně se sleduje. Stačí ale užívat některý z léků proti běžné nemoci a zakázanou látku pak můžeme přijmout i nechtěně. Mnoho léků nebo doplňků stravy totiž obsahuje zakázané substance. Každý sportovec by proto měl mít přehled o zakázaných látkách a metodách, aby při dopingových testech pak nebyl nemile překvapen.
Pojďme se tedy podívat, které látky jsou na seznamu zakázaných.
STIMULÁTORY
Stimulátory povzbuzují ostražitost, čilost, redukují pocit únavy a zvyšují soutěživost. Nejběžněji zneužívané stimulátory jsou amfetaminy, adrenalin, kokain, efedrin, pseudoefedrin a kofein.
NARKOTIKA
Narkotika primárně působí na centrální nervový systém, tlumí činnost některých center, redukují pocit bolesti, úzkosti a strachu. Nemají sice povzbuzující účinky, ale používají se proto, že umožňují pokračovat v soutěži po zranění a také snižují senzitivitu hráčů při kontaktních sportech. Patří sem buprenorfin, dextromoramid, heroin, fentanyl, hydromorfon, metadon, morfin, oxykodon, oxymorfon, pentazocin, petidin.
ANABOLICKÉ LÁTKY
Tyto látky jsou nejzávažnějším problémem v boji proti dopingu. Zahrnují několik skupin:
1. androgenní steroidy (př. testosteron, nandrolon) – jsou odhalitelné ještě dlouhou dobu po vysazení (po půl až 2 letech)
2. antiastmatika (beta-2 agonisté) – jsou součástí léků proti alergiím a astmatickým potížím. Mají stimulační účinek a při vyšších dávkách i anabolický efekt. Nejznámějším zástupcem je klenbuterol. Výjimku tvoří formoterol, salbutamol, salmeterol a terbutalin, které se mohou používat k léčebným účelům za podmínky, že se jejich užívání nahlásí příslušnému antidopingovému orgánu.
3. diuretika – jsou zneužívána zejména ve vzpírání, judu, boxu a nebo ve sportech, kde je výhodná minimální tělesná hmotnost, například v jezdectví. Diuretika také mají schopnost maskovat jiné zakázané látky. Patří mezi ně například amilorid, acetazolamid, indapamid, bumetanid, furosemid, spironolakton či metolazon.
4. peptidové hormony – většinou se jedná o látky tělu vlastní, a proto je jejich prokázání velmi obtížné. Na seznam byl zařazen i inzulín, který byl zneužíván pro své anabolické vlastnosti.