Máte zhoršenou pohyblivost nebo jste jinak zdravotně znevýhodnění? Pak máte možná nárok na průkaz ZTP, který vám přináší řadu výhod a slev. Často se nás ptát, jak podat žádost o průkaz ZTP a jak zjistit, máte-li na něj nárok. Pojďme se na tuto problematika zaměřit podrobněji.
Kde podat žádost o průkaz ZTP
Pokud si myslíte, že vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu máte nárok na průkaz ZTP, obraťte se na úřad práce, pod který spadáte. Na místě vyplníte žádost a budete čekat na další postup. Od roku 2014 se o průkaz ZTP žádá samostatně. Pokud vám nebyl přiznán příspěvek na péči, nutně to neznamená, že nedostanete průkaz OZP (TP, ZTP či ZTTP). Pokud podáte žádost o průkaz ZTP, nemusíte mít strach z případného sociálního šetření. Sociální podmínky žadatele v tomto případě nehrají žádnou roli.
Proces posuzování
Jakmile na úřadu práce podáte žádost o průkaz ZTP, lékařská posudková služba ČSSZ si od vašich ošetřujících lékařů vyžádá veškeré lékařské karty a dokumenty. Jakmile shromáždí dostatečné množství materiálu, provede samotný proces posouzení. S velkou pravděpodobností vám brzy po podání žádosti o průkaz ZTP dorazí pozvánka k lékaři, aby bylo vyšetření co možná nejaktuálnější.
O druhy přiděleného OZP rozhodne posudková služba
Často si žadatelé o průkazy ZTP mylně představují, že na úřadu práce vyplní formulář pro žádost o průkaz TP, ZTP či ZTTP. Tak tomu ale není. Vyplňuje se obecná žádost o průkaz OZP a jeho konkrétní typ a s tím související rozsah slev a zvýhodnění pak záleží jen na samotné posudkové komisi. Po provedení procesu posuzování budete o výsledku řízení včas vyrozuměni.
Rozdělení jednotlivých průkazů
V závěru pro upřesnění uveďme rozdíly mezi jednotlivými druhy průkazů. ZTP totiž není jediným typem, který se vám může dostat do ruky. Díky následujícím řádkům budete po obdržení průkazu vědět, na čem vlastně jste.
TP – těžké postižení. Průkaz označený jako TP se dává osobám, které jsou na úrovni středně těžkého postižení z hlediska pohyblivosti. Obvykle sem patří například omezení funkce jedné končetiny, zkrácení dolní končetiny o víc než 5 cm, postižení páteře či různá psychická postižení. Držitel průkazu má právo sedět v dopravních prostředcích na místech určených postiženým osobám.
ZTP – zvlášť tělesně postižený. Průkaz ZTP obdrží osoby, které jsou na úrovni těžkého postižení pohyblivosti. Patří sem například ztráta dolních končetin, celková ztráta sluchu, oboustranná ztráta zraku apod. Držitelé mohou využívat výhod jako u TP a navíc mohou být bezplatně přepravováni v MHD. Dále má slevu 75 % na jízdné ČD a další výhody.
ZTP/P – zvlášť těžké postižení s průvodcem. Uděluje se osobám s velmi těžkým postižením, kdy je potřeba mít průvodce. Výhod je celá řada, kromě výše zmíněných např. možnost zvýhodněné přeprava pro průvodce. Vozíčkáři s průkazem ZTP/P mají nárok na vyhrazené parkování před domem.