Perla českého baroka, tak bývá nazýván Šporkův areál v Kuksu. Výlet do Kuksu, který leží v podhůří Krkonoš v Královéhradeckém kraji, je dobrým tipem pro rodinu s vnímavými dětmi. Bude se na něm snoubit umění, historie, zdravý pohyb v krásné krajině. Zajímavá procházka z Kuksu do Dvora Králové bude měřit necelých deset kilometrů, ale pár se jich nachodí při prohlídce zajímavostí v Kuksu.
Hospital v Kuksu, národní kulturní památka
Barokní komplex v Kuksu byl v roce 2015 veřejnosti představen po největší rekonstrukcí ve svých dějinách. Kuks je vesnice v okrese Trutnov, v údolí horního toku řeky Labe mezi Jaroměří a Dvorem Králové nad Labem.
Kuks je znám především unikátním barokním lázeňským areálem s hospitalem a bohatou sochařskou výzdobou z dílny Matyáše Bernarda Brauna, který nechal v letech 1692–1724 vybudovat hrabě František Antonín Špork.
- Hospital a Betlém, sochařský soubor v nedalekém Novém lese, jsou chráněny jako národní kulturní památky.
Do Kuksu vlakem
Turisté se do Kuksu dostanou vlakem z Pardubic (přes Hradec Králové a Jaroměř), nebo od Liberce (přes Turnov, Starou Paku). Železniční zastávka Kuks se nachází v téměř bezprostřední blízkosti hospitalu.
- Cesta vozem by samozřejmě byla také možná, ale turisté budou z Kuksu pokračovat pěšky.
Prohlídkový okruh
V základním prohlídkovém okruhu se návštěvníci poučí o historii a stavebním vývoji hospitalu. Dozvědí se vše důležité o osobnosti hraběte Františka Antonína Šporka a o původním účelu celého komplexu – hospitální činnosti milosrdných bratří.
Návštěvní doba
Období | Dny | Hodiny |
1. 11.–24. 5. | uzavřen | |
25. 5.–31. 5. | po–ne | 9.00–17.00 |
1. 6.–30. 6. | út–ne | 9.00–17.00 |
1. 7.–31. 8. | po–ne | 9.00–17.00 |
1. 9.–31. 10. | út–ne | 9.00–17.00 |
Vstupné
- Dospělí: 160 Kč
- Mládež do 18 let: 110 Kč
- Senioři nad 65 let:110 Kč
- Rodinné (2 dospělí + 1-3 děti do 15 let): 420 Kč
- Děti do 6 let: zdarma
- Další slevy na webových stránkách Hospitalu
„Prohlídka začíná v obrazárně, kde se seznámíte s osobností zakladatele Kuksu Františka Antonína Šporka či osudy pečovatelů kukského Hospitalu – milosrdných bratří. Na modelu kukského údolí poznáte historii tohoto unikátního barokního areálu. Hlavní hospitální chodba nabízí nově restaurovaný cyklus nástěnných maleb Tanec Smrti,“ uvádějí provozovatelé prohlídek.
Lékárna U Granátového jablka
Na trase je i prohlídka kostela Nejsvětější Trojice, kterou příležitostně oživuje vystoupení hudebního uskupení SoliDeo. Z kostela se pokračuje do druhé nejstarší barokní lékárny v České republice U Granátového jablka.
Prohlídka je zakončena v lapidáriu a tam se seznámíte s originály alegorií Ctností a Neřestí od nejvýznamnějšího českého barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.
Pak návštěvníci přejdou na terasu před hlavním vstupem do hospitalu. Tam je nachází hlavní atribut Kuksu.
Ctnosti a Neřesti
Soubor soch Matyáše Bernarda Brauna (1684–1738) je součástí areálu hospitalu v Kuksu. Jedná se o alegorické řady Ctností a Neřestí, soubor celkem 24 plastik tesaných v rozmezí pouhých dvou let po roce 1717 a umístěných podél severního průčelí špitální budovy.
Kolekce, kdysi barevná, měla připomínat rozpor mezi dobrem a hříchem, tak jak to svým způsobem moralizující baroko podtrhovalo. Jedná se o jeden z nejznámějších souborů české barokní plastiky. Venku jsou v současné době kopie originálních soch. Originály jsou v lapidáriu.
Optimističtější břeh Labe
Při prohlídce hospitalu se návštěvníci dozvěděli o zámku a lázních, které stávaly na protější straně údolí. Zámek byl zbourán v roce 1901, po desítkách let neúdržby a zanedbávání. Následovníci Františka Antonína Šporka totiž věnovali pozornost hlavně protilehlému hospitalu a o zámek ani o lázně nejevili valný zájem. A tak se z velkolepého areálu v Kuksu dochovala jen polovina. Nicméně návštěva „optimističtější strany údolí“, jak se říkalo, patří k věci. Po monumentálním schodišti přejdou na druhou stranu Labe a pokračují v prohlídce.
Do Dvora přes Braunův Betlém
Na zpáteční cestu se turisté vydají přes tak řečný Braunův Betlém. Dovede je k němu žlutá turistická značka nebo značka naučné stezky. Po cestě mohou zajít na „vyhlídku na Šporkovo panství“.
Braunův Betlém je unikátní sochařská rezervace zvaná podle svého autora. Jedná se o významný prvek komponované krajiny kukského okolí. Představuje špičku evropského barokního sochařství v plenéru.
- Žlutá turistická zavede přímo k vlakové stanici ve Dvoře Králové nad Labem. Což je příjemné, protože dvorské nádraží je postaveno mimo město, ale po žluté se k němu dojde přímo.