Ideálním výletním místem jsou Čechy pod Kosířem. Budou zde spokojeni návštěvníci všech zájmů: zámek s mánesovskou tradicí, proslulé muzeum kočárů, hasičské muzeum, rozhledna. A aby i tělo dostalo své, výletníci se projdou přes Velký a Malý Kosíř, do lázní Slatinka a do Drahanovic. Procházka nebude mít víc než 13 kilometrů a bez potíží ji zvládnou i méně zdatní turisté a děti. K výletu bude zapotřebí turistická mapa.
Krajina s hánáckým Mont Blankem
Obec Čechy pod Kosířem se nachází v okrese Prostějov v Olomouckém kraji. Leží zhruba deset kilometrů severozápadně od Prostějova, 20 kilometrů jihozápadně od krajského města, na západním úpatí vrchu Velkého Kosíře. Velký Kosíř (442 m n. m.) je výrazný vrch Bouzovské vrchoviny. Název kopce se odvozuje od jeho protáhlého tvaru, který připomíná kosu. Pro svou nápadnou polohu v rovinaté hanácké krajině bývá humorně nazýván „Hanácké Mont Blank“.
Jak se dostat do Čech pod Kosířem
Protože do počátečního bodu výletu – do Čech pod Kosířem – nevede železnice, je třeba dopravit se tam autobusem.
- Z Prostějova odjíždějí autobusy ze stanoviště číslo 1, cesta trvá asi 25 minut.
- Nebo je možno volit cestu z Olomouce. Z autobusového nádraží se do Čech pod Kosířem cestuje z nástupiště číslo jedenáct.
Přesnou dobu odjezdu v požadovaném čase lze předem vyhledat na serveru IDOS.cz.
Zajímavosti hanáckého letoviska
Z autobusu je vhodné vystoupit na zastávce Čechy pod Kosířem – sokolovna. Sokolovna je nepřehlédnutelná budova s velkými kruhovými okny. Před ní se nachází velká informační tabule s mapou Prostějovska a s výčtem zdejších zajímavostí. Na to, že má obec jen tisíc obyvatel, není těch zajímavostí málo.
- Hasičské muzeum na náměstí Svobody (naproti sokolovně)
- Muzeum kočárů – otevřené v roce 2009 (založil Václav Obr, vedle hasičského muzea)
- Zámek Čechy pod Kosířem
- Salet, tzv. Mánesův pavilon v zámecké zahradě
- Vyhlídková věž v parku
- Oranžerie v zámeckém parku
- Anglický park u zámku s ohradní zdí
- Farní kostel svatého Jana Křtitele
- Kaplička svatého Floriána na návsi
- Kaplička svatého Josefa
- Sochy svatého Pavla a Petra před kostelem
- Socha svatého Jana Nepomuckého na návsi
- Fara čp.7
Zámek Čechy pod Kosířem
Klasicistní zámek obklopený přírodně krajinářským parkem o rozloze 21,5 hektaru, který patří k nejcennějším objektům historické zeleně na Moravě, je spjat se šlechtickým rodem Silva-Tarouca. Přítelem uměnímilovné hraběcí rodiny byl slavný český malíř Josef Mánes, který Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a tvořil zde v letech 1849–1870.
Otevírací doba zámku:
- Duben, říjen: 9 – 16 hodin (víkendy a svátky)
- Květen – září: 9 – 17 hodin (úterý – neděle, svátky)
(poslední prohlídka 1 hodinu před koncem otevírací doby)
V zámku jsou zřízeny tři prohlídkové okruhy:
- A: Návštěvníci nahlédnou do interiérů jižního křídla zámku zařízeného ve stylu doby Františka Josefa II. Silva Taroucy z přelomu 19. a 20. století a vyzdobeného díly Josefa Mánesa.
- B: Komentovaná prohlídka parku a staveb, které se v něm nacházejí, včetně tzv. Červené věže a Mánesova altánu s unikátní kolekcí děl Josefa Mánesa majících vztah k Hané.
- C: Samostatná prohlídka expozice zaměřené na dílo otce a syna Svěrákových (filmy: Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve, Kuky se vrací, Tři bratři, Po strništi bos).
Rozhledna na Velkém Kosíři
Dalším postupovým cílem je rozhledna na Velkém Kosíři. Výstup vede z obce Čechy pod Kosířem po žluté značce, dlouhý je asi dva kilometry, s převýšením 165 metrů. Rozhledna byla dokončena v roce 2013. Na kruhové kamenné podezdívce stojí dřevěná příhradová konstrukce zpevněná ocelovými prvky, kterou spirálovitě obtáčí kryté schodiště. Autorem stavby je architekt Svatopluk Sládeček.
Souřadnice: 49°32′53,96″ s. š., 17°3′42,2″ v. d.
Na Velkém Kosíři si turisté odpočinou a znovu nahlédnou do mapy, aby se ujistili, že realita odpovídá jejich plánům. Dál budou pokračovat po naučné stezce (NS) Velký Kosíř, která je dovede na vrchol „menšího bratra“ – Malý Kosíř.
Malý Kosíř, evropsky významná lokalita
„Vrchol Malého Kosíře a přilehlé svahy se suchomilnou vegetací vytváří cenné biocentrum,“ dočteme se na stránkách sagittaria.cz
„Roste zde přes 230 druhů vyšších rostlin. Nachází se zde nejbohatší populace vstavače kukačky na střední Moravě. Lokalita je významná především výskytem 80 druhů motýlů a 94 druhů brouků. Po těžbě kamene zde zůstaly dolíky ve kterých se nahromadila voda a dnes v nich žije čolek obecný, čolek velký, ropucha obecná a kuňka obecná. Zimuje zde kalous ušatý, hnízdí ťuhýk obecný a další pěvci. Z velkých savců v rezervaci žije jezevec lesní,“ informuje dále Sdružení pro ochranu přírody střední Moravy Sagirraria.
Koncem června 2018 byla všem poutníkům zpřístupněna dřevěná kaple zasvěcená svatému Antonínu Paduánskému.
Hanácké sirné lázně
Z Malého Kosíře turisté dojdou po NS do lázeňského městečka Slatinice. Lázně byly zbudovány kolem sirného pramene. Slatinický sirný pramen – BJ 12 – je přírodní, středně mineralizovaná voda se zvýšeným obsahem sulfidické síry, chemického typu HCO3-Cl-Ca-Na-Mg. Jedná se o alkalickou, čirou, chladnou minerálku, bez sedimentu, se sirovodíkovým pachem. Léčí se zde:
- nemoci pohybového ústrojí;
- nemoci kožní;
- nemoci nervové;
- nemoci onkologické;
- nemoci oběhového ústrojí (II/4, II/5).
Památník leteckého neštěstí
Asi kilometr od obce Slatinice po žluté značce je památné místo poměrně nedávné tragické letecké události. Dne 10. listopadu 1998 se zde jen několik minut před přistáním zřítil armádní vrtulník Mi-24V.
V místě tragické události byl vybudován žulový pomník se zlatým nápisem, který doplňuje několik v místě neštěstí nalezených trosek. Při tragické nehodě zahynuli čtyři vojenští letci z vrtulové základny v Přerově–Bochoři, a to mjr. Ing. Vladimír Chromý, mjr. Ing. Pavel Hurčík, npor. Ing. Marek Józsa a nrtm. Petr Cihlář. Ačkoliv byly nalezeny zčásti rozvinuté padáky, letcům se nepodařilo se zachránit.
Po neznačených polních cestách se turisté vydají k obci Drahanovice. Při cestě se otevře „zeměpisně-naučný“ výhled na protilehlou stranu Hornomoravského úvalu: Olomouc, Šternberk, Uničov. Cestu je dobré kontrolovat v mapě nebo v on-line mapě.
Drahanovice a bílá Černá věž
Obec Drahanovice se nachází 15 kilometrů od Olomouce. Obec je součástí mikroregionu Kosířsko.
Nejpozoruhodnější historická památka obce je Černá věž (i když je bílá). Je pozůstatkem gotické tvrze ze 13. až 14. století a je ojedinělou památkou stavební činnosti nižší šlechty na střední Moravě. V prostorách Černé věže se nachází stálá expozice Vlastivědného muzea Olomouc vztahující se k archeologii a historii obce a jejího okolí.
Nejvyšší patro je uzpůsobeno jako malá galerie a slouží pro pořádání výstav různých žánrů. Nově zbudovaný kulturní areál v blízkosti Černé věže je ideálním místem jak k odpočinku, tak ke kulturnímu vyžití.
Z Drahanovic se turisté dostanou zpět do Olomouce nebo do Prostějova. V Drahanovicích je vlaková zastávka. Další možnost k návratu je autobus. Je vhodné mít předem vypsané spoje, a to pro oba možné prostředky.