Z drsného Bruntálu do Nové Pláně to je sice jenom asi dvanáct kilometrů, ale pěší výlet mezi dvěma destinacemi nebude bez zajímavostí. Povede přes dominantu regionu – vyhaslou sopku Uhlířský vrch, překročí zemskou hranici mezi Slezskem a Moravou a skončí u Slezské Harty, nejmladší přehrady v Česku. Cesta povede po méně frekventovaných silnicích, zvládnou ji bez problémů děti i osoby nezvyklé na velké túry.
Bruntál, drsný kraj
„Bruntál – drsný kraj, drsní lidé.“ Ale také: „Bruntál, drsný kraj, skvělé děti.“ Tato hesla místních napovídají, že v Bruntálu se žije svérázně. To potvrzuje i jiná okolnost: Novodobým „erbovním zvířetem“ Bruntálu je žába. Ale ne ledajaká, nýbrž žába zubatá. V Bruntále dokážou lidé zajímavě žít a část dynamického žití dokážou předat i návštěvníkůmi města. „Drsný Bruntál“ si zaslouží vlastní článek. Z Bruntálu se zatím můžeme pěšky přesunout do jiného atraktivního místa – k přehradě Slezská Harta.
Star u Kobylího rybníka
U Kobylího rybníka, který se rozprostírá téměř uprostřed Bruntálu, se napojíme na zelenou turistickou značku. Ulicí Unter den Linden, pardon Pod Lipami, vyjdeme do mírného kopce k místnímu hřbitovu. Za hřbitovem zelená odbočuje vpravo na zelenou naučnou stezku Po vulkanitech. Z místa je krásný výhled na město, ale budou ještě lepší vyhlídky.
Unikátní alejí vzhůru
Naučná stezka vede vzhůru lipovou alejí. Čtyřřadou lipovou alej dal v letech 1766 – 1770 vysázet svobodný pán komtur von Riedheim. Je pokračováním ulice Pod Lipami, je tvořena 337 lipami a vede od Bruntálu směrem k baroknímu poutnímu kostelu na bývalé sopce – Uhlířském vrchu. Monumentální hlavní alej je široká 12 metrů a podél ní jsou dvě boční aleje široké čtyři metry. Alej má v současné době statut kulturní památky.
Křížová cesta – Sami sobě
V aleji byla po roce 2004 vybudována originální křížová cesta, tvořená dřevořezbami z různých druhů dřev. Jednotlivá zastavení financovaly soukromé osoby, spolky, společnosti se vztahem k lokalitě. Jména donátorů jsou vyryta do dřeva plastik. Křížová cesta končí poutním kostelem Panny Marie Pomocné, postaveným v roce 1758.
Kostel se nepodařilo zničit
„Slavnostní poutě se zde konaly až do roku 1970. Stavu kostela neprospěla těžba tufů v jeho blízkosti a příchodem okupačních vojsk Sovětské armády vzrostl vandalismus. Interiér kostela byl vojáky i místními vandaly poničen. Komunistické úřady nakonec poutní slavnosti zákazaly. Z jeho bohatého mobiliáře se podařilo zachránit jenom několik obrazů a soch. Obnovy se poutní místo dočkalo až po roce 1989,“ uvádí se na webu ostravsko-opavské diecéze www.doo.cz.
Vyhlídka na dvě pohoří
Na Uhlířském vrchu jsou vybudována vyhlídková místa s lavičkami. Překrásná je vyhlídka:
- na město Bruntál,
- na kopce Nízkého Jeseníku
- a na celý masiv Hrubého Jeseníku včetně Pradědu.
Zelená turistická značka vyvede kolem bývalého tufového lomu (úvodní obrázek) na silnici k Slezskému Kočovu a dál k Moravskému Kočovu. Mezi obcemi se překračuje zemská hranice mezi Slezskem a Moravou.
U Moravského Kočova je odbočka na žlutou značku. Při putování po moravských sopkách by se po ní odbočilo k Venušině sopce a k lávovému proudu pod Mezinou.
- Víc v samostatném článku ZDE.
Kůrovec mění tvář krajiny i obcí
Moravský Kočov je pěkně upravená obec s mnoha rekreačními objekty. Fotogenický je kostel svatého Michala.
Zelená turistická značka zavede do Valšova. V současné době kůrovcové kalamity má obec charakter velkého dřevařského překladiště. Komu by sedm kilometrů procházky stačilo, může se z místního nádraží vlakem vrátit do Bruntálu (rychlíková zastávka na trati Olomouc – Krnov, viz samostatný článek o turistice v okolí Krnova). Nebo se lze dobře najíst v restauraci naproti nádraží.
Náš plánovaný výlet pak pokračuje stále po zelené značce do Nové Pláně, letoviska na břehu přehrady Slezské Harty. Zde jsou možnosti ubytování.
Rozcestí Černý most je také výchozí bod pro dvoudenní pěší výlet kolem Slezské Harty. Itinerář výletu je popsán v samostatném článku ZDE.