Z Božího Daru do Jáchymova

Jsou místa, která podle jména znají obyvatelé České republiky. Jen si dost často, hned neuvědomí, kde leží. Boží Dar známe z meteorologických a dopravních hlášení, Jáchymov zase z historických dokumentů a filmů o politické situaci v 50. letech. Ale víme všichni, že jsou obě místa v doslova „docházkové“ vzdálenosti? Můžeme se o tom přesvědčit při pěkném výlet krušnohorskou přírodou z Božího Daru do Jáchymova.

Severní Čechy: Známá „neznámá“ místa

  1. Stačí, aby v republice nasněžilo či udeřily mrazy, už ve sdělovacích prostředcích slyšíme o situaci na hraničním přechodu Boží Dar. (Většinou tam uvíznou kamiony, a tak dále).
  2. Není vzpomínek na politické procesy v 50. letech, aby nebyly připomenuty pracovní tábory v Jáchymově.

Skutečnost ale není tak černá, jak by se zdálo.

Město Boží Dar leží na hranici se SRN. Do Německa se lze za okamžik dostat přes hraniční přechod a turistické přechody.

Boží Dar, ležící v nadmořské výšce 1028 m, je jedním z nejvýznamnějších středisek zimních sportů v České republice. Boží Dar je ale významným krušnohorským centrem celoroční turistiky a dalších aktivit. 

Doprava do Božího Daru

Do Božího Daru nevede železnice, zato silniční doprava je na té nejlepší možné české úrovni. Pro turistické účely je nejlepší možná doprava autobusem. Zajíždějí sem autobusy z všech směrů.

Boží Dar a zimní sporty

Boží Dar je ideálním místem pro milovníky mnoha zimních sportů všeho věku a zkušeností. Na své si tu přijdou začátečníci, pokročilí, rodiny s dětmi i senioři.

  • 120 km upravených běžeckých tratí
  • lyžařské sjezdové tratě s 18 vleky a čtyřmi sedačkovými lanovkami
  • snowparky,
  • jízdy na dětském sněžném skútru,
  • snowtubing,
  • škola snowkitingu,
  • půjčovny sportovního vybavení, lyžařské školy, občerstvení…

Ježíškova pošta na Božím Daru

To, že na Božím Daru bydlí Ježíšek a že tu vyřizuje svou poštu možná mnoho dětí ani jejich rodičů neví. Nejlepší na tom je, že děti nemusí čekat na Vánoce a mohou se „setkat“ s Ježíškem hned na několika místech po celý rok. Mohou se vydat po stopách Ježíška. Po absolvování Ježíškovy cesty získají malé dárky. Po celý rok tu též mohou zanechat svá přání na Ježíškově poště.

Od roku 1994 funguje na Božím Daru Ježíškova pošta. Pohledy, dopisy a přání pro své blízké lze na Boží Dar celoročně zasílat poštou na adresu:

Vánoční pošta, Boží Dar 1, 362 62,

nebo osobně vložit do speciální Ježíškovy schránky. Otisk příležitostného poštovního razítka lze získat každý rok od 1.12. – 23.12.

„Nelyžařské“ aktivity na Božím Daru

V „nelyžařských“ ročních období se mimo klasické pěší turistiky nabízí oblíbená cykloturistika, kterou lze provozovat na okruzích různé délky a náročnosti v nadmořské výšce 700 – 1150 m n.m. Návštěvníkům obce jsou k dispozici desítky kilometrů turistických cest včetně několika naučných stezek.

Asi šest kilometrů od Božího daru mohou turisté využít nabídku moderního sportovního centra v Oberwiesenthalu:

  • Čtyři tenisové kurty na odpruženém povrchu,
  • bowling,
  • kuželky,
  • posilovna, aerobic, bazén.
  • V Oberwiesenthalu je k dispozici bobová dráha.

Ježíškova cesta na Božím Daru

To, že na Božím Daru bydlí Ježíšek a že tu vyřizuje svou poštu možná mnoho dětí ani jejich rodičů neví. Nejlepší na tom je, že děti nemusí čekat na Vánoce a mohou se „setkat“ s Ježíškem hned na několika místech po celý rok. Mohou se vydat po stopách Ježíška. Po absolvování Ježíškovy cesty získají malé dárky. Po celý rok tu též mohou zanechat svá přání na Ježíškově poště.

Ježíškova cesta (JC) – otevřena denně, notýsky a mapky jsou k dispozici v infocenru Boží Dar denně 8.00 – 12.00, 13.00 – 18.00 hodin. Ježíškova cesta je plná zábavy a úkolů pro malé i větší děti, které si mohou vybrat zda se vydají na celý (12,9 km), nebo zkrácený okruh (5,6 km). Na její trase plní různé úkoly, které zapisují do notýsku, který si předem zakoupí na Infocentru Boží Dar. Poplatek za Ježíškův zápisníček činí 50,- Kč a veškeré prostředky jsou používány zcela výhradně na opravy, úklid a údržbu JC a na zakoupení malého dárečku pro návštěvníka JC. Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vaši návštěvu. V infocentru pak děti po odevzdání vyplněného notýsku obdrží Ježíškovo razítko a malou odměnu. K vypisování odpovědí do notýsku potřebujete tužku.

Ježíškovu cestu lze absolvovat celoročně, pěšky i s kočárkem, je sjízdná na kole a v zimě i na běžkách. A můžete s sebou vzít i Vašeho pejska.

Upozornění: V zimním období jsou na Ježíškově cestě upravovány běžecké tratě. Prosíme běžkaře a návštěvníky JC o vzájemnou toleranci! Děkujeme za pochopení,“ píše se na oficiálních stránkách obce Boží Dar.

Naučná stezka vedoucí údolími pod vrchem Klínovec seznamuje s pozůstatky po hornické minulosti města Jáchymova a okolí. Hornická naučná stezka Dr. Jana Hlouška je 11,4 km dlouhá stezka v okolí Jáchymova. Stezka  je primárně využívána pro pěší turistiku.

Pěší cesta z Božího Daru do Jáchymova je dlouhá asi šest kilometrů.

Jáchymov, lázeňské město

Jáchymov, lázeňské městečko s necelými třemi tisíci obyvatel, leží na severozápadním okraji Čech v Karlovarském kraji. Nedaleko města vystupuje mohutný hřbet hory Klínovce.

  • Nadmořská výška města je v dolní části 560 m.n.m. a v horní části 750 m.n.m.
  • Je zde podhorské klima, v zimě drsnější.

Lázeňské město Jáchymov je ideální pro celodenní výlety. Jsou tu k vidění zajímavé památky, expozice muzea i přírodní zajímavosti. Často se tu konají i různé kulturní akce. Turisté rádi vyhledávají zdejší obchody, krámky a stánky s různým zbožím, restaurace, hospody, bary a další služby.

Dolar podle jáchymovských tolarů

Poprvé je Jáchymov zmiňován ve středověkých spisech v roce 1510. Díky těžbě stříbra pod taktovkou šlechtického rodu Šliků zažil Jáchymov obrovský vzestup záhy po svém založení. Stříbrné tolary, které tu Šlikové v mincovně razily, daly jméno americkým dolarům. S koncem těžby stříbra přišel i konec „zlatých časů“ Jáchymova.

Jáchymov a těžba uranu

Jáchymov je také nerozlučně spjat s objevem prvku radia Marií Curií Sklodowskou. V druhé polovině 20. století tu vznikly uranové doly ve kterých byly nucení političtí vezni k těžké práci. V souvislosti s těžbou uranu vznikly v okolí Jáchymova i četné pracovní tábory. Nyní je Jáchymov mezinárodně oblíbené lázeňské město nabízející unikátní radonovou léčbu.

Co v Jáchymově?

Za povšimnutí stojí mnohé památky jako budova radnice, kostel sv. Jáchyma, některé domy na náměstí, Šlikovský hrad a další. Pro pěší i cyklistické výlety lze využít zelenou a žlutou turistickou značku.

  • Po zelené dojdete k jáchymovskému muzeu umístěném v Královské mincovně,
  • žlutá vede kolem dolní stanice lanovky na Klínovec až do lázeňské části města.
  • naučná stezka Jáchymovské peklo
  • Aquacentrum Agricola
  • naučná stezka Jáchymovské peklo
  • tenisový kurt,
  • ruské kuželky,
  • minigolf u Radium Paláce

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno