Zajímavým cílem pěšího výletu může být vyhaslá sopka s rozhlednou Velký Roudný v Moravskoslezském kraji. Výlet na Roudný lze uspořádat při tuzemské dovolené na Bruntálsku, anebo se turisté mohou na Roudný vydat v rámci jednodenní turistické výpravy. Cesta je velmi mírně zvlněná. Jen v závěru je třeba zdolat cíl cesty – Velký Roudný s nadmořskou výškou 780 metrů. Odměnou bude výhled z vrcholové rozhledny: Slezská Harta, Bruntálsko a celý hřeben Hrubého Jeseníku, do pozdního jara bělavý sněhem.
Doprava do výchozího bodu
Výlet na Velký Roudný, což je s výškou 780 metrů nad mořem nejvyšší stratovulkán Nízkého Jeseníku, začne buď ve Valšově, anebo na Černém mostě u Valšova.
- Do Valšova se turisté nejlépe dostanou vlakem. Valšov je rychlíková zastávka na trati Olomouc – Ostrava Svinov a na lokální trati Rýmařov – Bruntál. Po zelené značce dojdou k turistickému rozcestníku Černý most.
- Kdo by měl lepší spojení autobusem, na Černý most přijede rovnou, protože je zde autobusová zastávka.
Černý most: Rozcestník známých cest
Černý most se nachází se v nejzazším západním cípu Slezské Harty na silnici mezi Valšovem a Novou Plání a překlenuje údolí v místech, kde se řeka Moravice vlévá do přehrady. Novodobá komunikace a vysoký most byly vystavěny v časech budování nového vodního díla.
Asi 100 metrů před mostem se nachází významné turistické rozcestí: křižuje se tu zelená turistická trasa (vede z Valšova do Roudného) s modrou (spojuje Bruntál s Moravským Berounem a nevynechá při tom ani nejvyšší kopec Nízkého Jeseníku – Slunečnou, kde je „přestup“ na evropskou dálkovou turistickou cestu E3 Atlantik – Černé moře).
Nová Pláň, obec jako „ze škatulky“
Zelená turistická značka vede 1,3 kilometru po hlavní silnici, což je nepříjemné, ale pak odbočuje doleva na pěšinku svažující se k Nové Pláni. Nová Pláň ležící 494 metrů nad mořem má sice asi jen 54 obyvatele, ale co do úhlednosti mohla by být vzorem obcím mnohem větším.
- První písemná zmínka o obci pochází z roku 1680 (Neurode).
- V letech 1961–1978 byla Nová Pláň částí při stavbě přehrady zatopené obce Karlovce.
- Od 1. ledna 1979 do 31. prosince 1992 byla Nová Pláň část města Bruntál.
- Nyní je samostatnou obcí.
Obec žije v současné době především z turismu. Je zde možnost koupání, půjčovna loděk a šlapadel, přístaviště, cyklostezky, turistické trasy. Nejatraktivnějším však některým turistům připadá restaurace a ubytovací penzion v odsvěceném kostele.
Zelená značka vyvede z Nové Pláně a vine se malebnou krajinou po jihozápadní břehu Slezské Harty. Vpravo před sebou už turisté vidí dominantní kopec, který je členěn nápadnými „pruhy“ křovisek na mezích – Velký Roudný. Na vyhlídkovém místě Lípa se cíl jeví už jako blízký, ale cesta k němu nebude přímá.
Celý region je poznamenán kalamitní těžbou dřeva, lesní plochy na mapách už neodpovídají skutečnému stavu. Ale ze zelené značky nelze sejít. Zavede do osady Volárna. Stojí v ní několik zdobných rustikálních chalup. Ve Volárně je evidováno 13 adres, vesměs trvalé objekty.
- Zdejší penzion Hájenka nabízí kvalitní ubytování pro 18 osob. Ubytovací část tvoří tři rodinná apartmá pro čtyři až šest osob ve dvoulůžkových až čtyřlůžkových ložnicích. Každé apartmá má vlastní sociální zařízení s WC a sprchovým koutem a uzamykatelnou chodbu. Je možné jak vlastní stravovaní v plně vybavené kuchyni, tak objednat snídaně nebo polopenze.
Zelená značka odbočuje vlevo a dva a půl kilometry povede turisty po silnici. Naštěstí není příliš frekventovaná a vede zajímavou členitou krajinou. Turisté minou autobusovou zastávkou Roudno a odbočku vlevo do obce Roudno. V tomto místě začíná silnice stoupat. Turisté před sebou mají výškově nejnáročnější úsek celé cesty.
Po silnici (stále po zelené značce) dojdou k malému parkovišti s informačními cedulemi naučné stezky Po vulkanitech. Naberou dech a sílu a vydají se po vyšlapané cestě vzhůru k vrcholu sopky.
Pohled do krajiny – dobrý důvod k oddychu
Po levé straně se otevírá úžasný výhled na masiv a jižní svahy Hrubého Jeseníku (s dominantou Pradědu). Turisté se mohou zastavovat a kochat se výhledem – no přitom nabrat dech k pokračování v cestě. Jakmile dosáhnou zalesněné partie, mají vyhráno. K cíli už je jen pár kroků.
- A pozor, zajímavost: Vrcholové partie Velkého Roudného jsou národní přírodní památkou.
Národní přírodní památka Velký Roudný
„Jde o nejvyšší a současně geomorfologicky nejzachovalejší pleistocénní stratovulkán Nízkého Jeseníku (a snad i celého Českého masivu) s několika lávovými proudy a zachovalým jícnem, na jehož stavbě se podílejí produkty výlevné a expozivní vulkanické činnosti,“ píše se na stránkách www.cittadella.cz. Milovníci přírody budou potěšeni. „Předmětem ochrany NPP Velký Roudný je vedle popsaného geomorfologicky významného útvaru komplex druhově pestrých mezofilních luk s výskytem zvláště chráněných a ohrožených druhů rostlin. Podobný luční komplex v takto zachovalém stavu se jinde v Nízkém Jeseníku nevyskytuje,“ uvádí se.
V roce 2007 byla na vrcholu Velkého Roudného postavena a otevřena dřevěná rozhledna. Jde o 20 metrů vysokou šestipatrovou dřevěnou konstrukci na betonových základech s krytou vyhlídkovou plošinou ve výšce 17 metrů. Z vyhlídkové plošiny na rozhledně je k vidění mimo jiné:
- blízká vodní nádrž Slezská Harta,
- panorama hlavního hřebene Hrubého Jeseníku,
- vrcholky Nízkého Jeseníku,
- Krnovsko,
- Opavsko nebo také Oderské vrchy,
- za dobré viditelnosti na východě i Moravskoslezské Beskydy.
Kaplička a křížová cesta na Velkém Roudném
Na vrcholku je malá zděná kaplička, která byla postavena v roce 1933 a zrekonstruována v roce 1998. U kapličky je železná schránka s vrcholovou knihou. Ke kapli vede 15 zastavení křížové cesty. Na úbočí kopce se nachází dvě kamenné mohyly s křížem, věnované obětem 1. světové války.
Na cestu dolů se turisté vydají poněkud neobvykle po křížové cestě v protisměru. Odbočí vlevo dolů. Cesta je dost strmá, ale není nebezpečná – a upravuje se. Když turisté dojdou k označníku NS Po vulkanitech, odbočí vlevo na „Vyhlídku“. Od ní se pak vydají přímo dolů. Cesta je přehledná, třebaže vede mezi stromy. Jeví se „tajuplně“, což by se mohlo líbit dětem.
Roudno: I tady lze strávit dovolenou
Turisté sejdou do obce Roudno. Zdejší kostel sv. Michala je kulturní památkou ČR. Nijak památná, zato pro turisty rovněž zajímavá, je místní restaurace.
Také v Roudnu je možno na pár dní se velmi levně ubytovat. Cyklistika, turistika, rybaření, koupání v přehradě. Podrobnosti (včetně ceníku) jsou k nalezení na oficiálních webových stránkách obce Roudno.
Autobusem, který většinou zastavuje na „horní zastávce“ (kolem které turisté šli cestou z Volárny před výstupem) se dopraví zpět do Valšova, a odsud vlakem nebo i autobusem směrem k domovu.