Brno, 5. října 2010 – Ve čtvrtek 7. října na Celosvětový den důstojné práce bude v České republice a zároveň v Německu a Rakousku spuštěn projekt Discover Fairness! Projekt se zaměřuje na zlepšování pracovních podmínek, ve kterých vzniká outdoorové oblečení dostupné i na českém trhu. Na konci roku 2010 zveřejní nevládní organizace Společnost pro Fair Trade výsledky průzkumu, jenž zjišťoval postoje outdoorových firem působících v ČR k pracovním podmínkám při výrobě oděvů. Publikovány budou rovněž závěry z výzkumu podmínek přímo v asijských továrnách.
Oblast výroby sportovních oděvů je zajímavá relativně velkým zastoupením českých značek, které se ovšem v drtivé většině také vyrábějí v rozvojových zemích. Outdoorové firmy se však na rozdíl od běžných módních firem snaží udržovat dlouhodobější kontakty s dodavateli, což dává větší prostor pro zlepšování podmínek v továrnách. Zatímco módním firmám jde pouze o image výrobků, jsou to právě outdoorové firmy, které se snaží více zdůrazňovat svůj vstřícný vztah k přírodě a svoje ekologické aktivity. Odpovědný přístup k lidem a jejich práci ovšem opomíjejí.
„Od května realizujeme průzkum mezi společnostmi vyrábějícími outdoorové oblečení. Jsou to například Mammut, Patagonia, Quiksilver nebo také české Alpine Pro či Husky. Chceme zjistit, zda firmy vědí o problémech s dodržováním pracovních a lidských práv v továrnách, které pro ně oblečení vyrábí. V současné době dokončujeme i výzkum přímo v asijských továrnách, kde se outdoorové oblečení vyrábí,“ uvedla Anna Cisariková, koordinátorka projektu Discover Fairness! v ČR. Projekt je součástí kampaně Ušili to na nás!
Obliba outdoorového oblečení u Čechů stoupá. Za sportovní oblečení a vybavení utratili loni lidé v průměru 4 780 Kč. Více za sportovní oblečení / vybavení utráceli lidé s vyšším vzděláním a také lidé mezi 25 a 44 lety. (zdroj: průzkum agentury Ipsos Tambor, 2010)