Výroba domácí hořčice je mnohem jednodušší, než si myslíte. Recepty na hořčice, které uvádíme níže a jsou jednoduché. Jejich příprava vám nezabere déle než jednu hodinu. Stejně jako si doma vyrábíte kečup či majonézu, můžete se nyní pustit i do domácí hořčice. Výsledkem bude hořčice podobné struktury, jako je ta kupovaná – a podobně jako u kečupu či majonézy to bude mnohem chutnější varianta. Takže: pusťte se do toho!
Teplá nebo studená výroba hořčice?
V podstatě existují dva způsoby přípravy hořčice – a to úprava teplem nebo namáčení hořčičných semínek předem. Pokud se rozhodnete pro přípravu teplem, bude vám samotná výroba hořčice trvat déle, při namáčení zase musíte myslet dopředu na namočení hořčičných semínek. Teplá příprava hořčice ale má tu výhodu, že výsledná hořčice je chuťově jemnější. Možná ale, že si oblíbíte spíše druhou metodu, která využívá namáčení hořčičných semínek namísto tepelného zpracování.
Různé druhy hořčice
Asi nejoblíbenější je klasická plnotučná hořčice bez přidaných bylinek či příchutí. Dostupné jsou ale mnohé jiné varianty hořčice – i ty si můžete vyrobit doma. S tím, jak se naučíte připravovat základní hořčici můžete postupem času začít experimentovat a vymýšlet si své vlastní hořčičné dipy a omáčky. Jaké hořčice tedy můžeme vyrobit?
Hořčice vyrobená z mletých hořčičných semínek
Pokud na výrobu své hořčice použijete již namletá hořčičná semínka, výsledkem bude krásně jemná hořčice. Takovéto hořčičné semínko je základem pro většinu receptů na hořčici. Tento prášek z hořčičných semínek můžete použít také na dochucování jiných pokrmů – například na přípravu majonézy.
Hrubozrnná hořčice
Pokud toužíte po hrubší struktuře hořčice, pak namísto mletých hořčičných semínek použijte ta vcelku. Výsledný vzhled této hořčice připomíná tak trochu kaviár (ovšem strukturou, nikoli barvou).
Dijonská hořčice
Dijonská hořčice se vyrábí trochu jiným způsobem než standardní plnotučná hořčice: na její přípravu se používá bílé víno a tmavě hnědá nebo dokonce černá hořčičná semínka. Barva dijonské hořčice je proto více dohněda, její chuť je pak silnější a někdy dokonce štiplavá.
Plnotučná hořčice
Jedná se o klasický druh hořčice, která je zdaleka nejoblíbenější. Její chuť je o něco mírnější než u dijonské hořčice, což je pravděpodobně ten důvod, proč je také oblíbenější.
Medová hořčice
Vyrobit medovou hořčici je velice snadné: stačí smíchat standardní hořčici s medem v poměru 1:1. Pokud si ale vyrábíte vlastní hořčici, můžete tento poměr upravit dle svých chuťových buněk – někdo má zkrátka rád sladší hořčici. Čím více medu přidáte, tím bude samozřejmě méně hořčičná chuť.
Výroba domácí hořčice
Připravte si následující ingredience: 125 g hořčičných semínek, 360 ml vody, 80 ml jablečného octa, ½ lžičky soli, ¼ lžičky mleté kurkumy, ¼ lžičky mleté sladké papriky, ½ lžičky mletého česneku, 1/8 lžičky mleté cibule, 1/9 lžičky mleté skořice, 1 lžičku medu. Při přípravě hořčice se vyhýbejte hliníkových či měděným nádobám a nástrojům. Naopak skvěle poslouží skleněné, dřevěné nebo keramické nástroje. Je výhodné zakoupit si rovnou mletá hořčičná semínka – budete je totiž muset pomlet na jemný prášek. Čím jemněji je namelete, tím jemnější bude struktura výsledné hořčice.
Vaření hořčice
Pomletá hořčičná semínka smíchejte s ostatním kořením (s výjimkou vody a jablečného octa). Pořádně promíchejte a poté koření smíchejte s vodou. Vařte 45 minut na nízkém plameni. Poté přidejte i jablečný ocet a ještě 10 minut povařte. Občas promíchejte, aby se směs nepřichytila ke dnu hrnce. Ještě horké rozdělte do sklenic, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. Nechte takto vychladit na pokojovou teplotu (klidně přes noc). Poté skladujte v lednici.
Několik tipů na závěr
- Obecně platí, že světlejší semena znamenají mírnější chuť a tmavší semena znamenají ostřejší chuť.
- Pokud chcete připravit hrubozrnnou hořčici, pak pomelte jen část semínek, nebo je namelte jen nahrubo.
- Ocet se používá k prodloužení životnosti hořčice – bez této kyseliny by byla chuť hořčice jemnější, avšak také by se rychle kazila.
- Při ochutnávání hořčice se vám může zdát, že je hořká. Skutečně prvních 24 hodin po výrobě hořčice může chutnat hořce, nicméně tato nepříjemná chuť se časem ztrácí.
- Přidání soli do receptu pomáhá konzervovat hořčici (spolu s octem).
- Chcete-li tento recept přeměnit na domácí medovou hořčici, musíte přidat více medu.
Studená výroba domácí hořčice
Možná si oblíbíte spíše studenou přípravu hořčice. Připravte si na ni následující ingredience: 55 g hořčičných semínek (namletých podle vaší chuti), 80 ml vinného octa, 80 ml suchého bílého vína nebo vody, 1 lžíce medu, 1 lžička kurkumy, ½ lžičky soli, špetka kajenského pepře (nemusí být, lze nahradit sladkou paprikou), 2-4 lžíce horké vody (podle potřeby). Pokud chcete, můžete hořčici dochutit také strouhaným křenem v množství 1 až 3 lžičky.
Výroba hořčice
Začněte tak, že veškeré ingredience s výjimkou křenu (pokud jej budete vůbec používat) smícháte dohromady. Dejte je do vzduchotěsné nádoby, uzavřete a nechte odstát 2 až 3 dny. Poté dejte do mixéru a vše rozmixujte do hladka. Pokud se vám hořčice zdá příliš hustá, můžete do ní po lžících přidat vodu. Nyní je také čas přidat křen, pokud ho tedy použijete. Hořčici uskladněte do vzduchotěsné nádoby. Takto vám v lednici vydrží asi 6 měsíců, je ale dobré ji spotřebovat dříve. Nejlepší chuť má tak do jednoho měsíce.