Vyražený dech

Vyražený dech je hovorové označení pro křeč dýchacích svalů, ke které dohází nejčastěji při prudkém nárazu do hrudníku. Dojde při tom ke stažení svalů bránice a postižený člověk se tak není schopen nadechnout a může se začít dusit. Většinou však tento stav po několika vteřinách přejde, křeč povolí a není třeba lékařského zásahu.

K vyraženému dechu zpravidla dochází při sportu – prudký úder při kontaktních sportech, náraz spoluhráče, nebo pád z kola nebo z výšky. Postižený při vyraženém dechu nejlépe udělá, když zůstane v klidu a počká, než křeč přejde. Pokud jste svědky takového případu, je dobré člověka s vyraženým dechem uklidnit. Zejména malé děti totiž mohou začít panikařit, pokud si dech vyrazí poprvé. Stav je to totiž velmi nepříjemný a může trvat až dvacet sekund.

Jak na první pomoc při vyraženém dechu

Postiženého uklidněte, pokud neví, co s ním je, vysvětlete mu, že to po chvíli přejde. Posaďte jej do předklonu a případně mu pomožte zmírnit nepříjemné pocity třením přední strany hrudníku, dokud tyto stavy neodezní a nemůže zase volně dýchat. Naopak se vyhněte toliko známému bušení do zad, které je však absolutně neúčinné. Tělo se dokáže při hrozbě udušení samo vzpamatovat. Jednejte až v případě, že se stav ani po třech až čtyřech minutách nelepší, dotyčnému začnou modrat rty a může upadat do bezvědomí – poskytněte umělé dýchání a volejte záchrannou službu. Takové případy jsou však naštěstí vzácné.

Zástava dechu po vdechnutí předmětu

Druhou nejčastější příčinou zástavy dechu je vdechnutí předmětu. Tohle nebezpečí je nejaktuálnější hlavně u menších dětí, které rády “ochutnávají” nové věci a může tak snadno dojít ke vdechnutí drobných předmětů, korálků, hraček, atd. V takovém případě je třeba uvolnit dýchací cesty dítěte.

Mladším dětem do osmi let poskytneme první pomoc tak, že mu skloníme obličej k zemi a několikrát lehce ale důrazně udeříme rukou mezi lopatky. Pokud ani po vydechnutí předmětu nedojde k obnovení dýchaní a vidíme, že dýchací cesty jsou volné, zahájíme masáž srdce a umělé dýchaní.

U starších dětí a dospělých používáme tzv. Heimlichův chvat, s jehož pomocí dojde k vypuzení předmětu z dýchacích cest. Tento chval lze provádět i pokud je postižený už v bezvědomí.

Provedení:

  • stoupněte si za postiženého a lehce ho předkloňte dopředu
  • jednu ruku dejte v pěst a rukama ho obejměte kolem pasu tak, že ruka složená v pěst bude tlačit na oblast žaludku těsně pod hrudní kostí a přes ní dáte druhou ruku
  • několikrát prudce stlačte nadbřišek pod hrudní kostí (tlačte směrem vzhůru)

Při problémech s dýcháním je třeba neotálet a rychle zajistit pomoc nejbližšího člověka, nebo i několika. Pokud je to opravdu vážné, tak volat urychleně záchannou službu, a do jejího příjezdu provádět první pomoc a udržovat postiženého při životě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno