Výměna kyčelního kloubu a rekonvalescence

Výměna kyčelního kloubu je poměrně náročným operativním zákrokem. I přesto patří k nejčastějším ortopedickým operacím u nás. Jak probíhá předoperační příprava, samotná operace a následná rekonvalescence?

Osoby, které trpí mnohaletou nepřetržitou bolestí v kyčelní oblasti, která výrazně omezuje pohyb, musí podstoupit výměnu kyčelního kloubu. Může jít o částečnou, častěji však kompletní náhradu kloubu za umělý. Tento typ operativního zákroku je poměrně náročný, i přesto se u nás provádí velmi často s vynikající úspěšností. Výměna kyčelního kloubu však vyžaduje jistou předoperační přípravu a především rekonvalescenci. Po operaci je pro pacienti poměrně náročné vrátit se do běžného života, bez rekonvalescence, cvičení a kvalitní životosprávy se pohybový aparát vrátí do původního stavu jen stěží.

Příprava na operaci

Pokud se váš lékař rozhodl pro potvrzení operace a vy již víte její konkrétní termín, čeká vás řada dílčích předoperačních aktivit. V první řadě musí proběhnout předoperační vyšetření, jejichž cílem je posoudit pacientův aktuální zdravotní stav a způsobilost či nezpůsobilost k uskutečnění zákroku. Po provedení těchto vyšetření může lékař rozhodnout i provedení autotransfuze, tedy odběru vlastní krve, která by byla v případě potřeby ihned k dispozici. Po všech lékařských vyšetřeních vás čeká samotná příprava na pobyt v nemocnici. Nezapomeňte si vzít s sebou léky, hygienické pomůcky a věci osobní potřeby.

Průběh výměny kyčelního kloubu

Operace kyčelního kloubu se provádí v celkové či částečné anestezii. Po uvedení do anestezie se provádí řez kůží, následně se odsunou tkáně a svaly a odhalí se kyčelní kloub. Způsobů výměny kloubu je několik, se stále se zdokonalujícími technologiemi je možné využívat co nejméně invazivní postupy. Umělý kloub se odstraní, implantuje se umělá jamka, do stehenní kosti se zavádí dřík, ke kterému se následně připojuje hlavice. Operace je vcelku náročná, lékař vám postup operace rád podrobněji vysvětlí.

Rekonvalescence po operaci

Operaci máte úspěšně za sebou, kyčelní kloub je vyměněn. Je však potřeba se „rozhýbat“ a absolvovat poměrně náročný rekonvalescenční proces. V prvních dnech po operaci budete muset chodit s využitím berlí a operovanou končetinu příliš nezatěžovat. V průběhu dne je třeba operovanou končetinu nepřetěžovat, a to především dlouhodobým stáním či sezením s nohou přes nohu. Naopak je třeba pravidelně cvičit, cviky se provádí v poloze vsedě a vleže. Počet opakování cviků se postupně přidává. Popis jednotlivých cviků, které budete muset v rámci rekonvalescenčního procesu vykonávat, se dozvíte od lékaře či rehabilitačních pracovníků.

Díky moderní chirurgii je výměna kyčelního kloubu sice náročným, ovšem důležitým a kvalitním lékařským zákrokem. Díky operaci se budete moci po nějaké době vrátit opět do běžného života a bez bolestí a problémů se pohybovat.

1 komentář

  1. Dobrý den, jaká je cca doba pracovní neschopnosti po operaci při výměně kolenního kloubu – endoprotéza. Děkuji za info.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno