Zdolat nejvyšší oficiální horu pohoří, to je jedna z turistických „specializací“. V některých případech takový výstup ani nepředstavuje velký fyzický výkon. To je případ nejvyššího vrcholu Nízkého Jeseníku. Je jím Slunečná a k prvnímu místu jí stačilo jen 800 metrů nad mořem. Na Slunečnou se vydáme z Moravského Berouna a výlet zakončíme v Lomnici u Rýmařova. Výlet, který je dlouhý necelých 15 kilometrů, pohodlně zvládnou i děti mladšího školního věku nebo zdatní předškoláci.
Kde hledat Slunečnou
Slunečná s 800 metry nad mořem je nejvyšším vrcholem Nízkého Jeseníku. Nízký Jeseník je rozsáhlé pohoří rozkládající se:
- na východ od hlavního hřebene Hrubého Jeseníku,
- na sever od Hornomoravského úvalu,
- na jih od Slezské nížiny,
- na západ od Moravské brány a Ostravské pánve.
Patří ke geologicky k nejstarším pohořím v Česku.
Už neplatí, co se psalo v průvodcích
„Slunečná je zalesněný vrchol vystupující nad vysoko položenou plošinu kolem Dětřichova nad Bystřicí a Moravského Berouna. Kdyby na jejím vrcholu nestál vysílač, patrně bychom si jí ani nevšimli. Porostlá hustým lesem nenabízí ani skvělé výhledy do kraje, ani náročné turistické terény. Přesto tam stojí za to vystoupat,“ psalo se ještě nedávno.
Kopec je stále nenápadný a stále na jeho vrcholku stojí vysílač. Ale už není zalesněný. Od poloviny druhé dekády 21. století je v kraji prováděna masívní kalamitní těžba. Krajina změnila tvář a okolí Slunečné se přetvořilo k nepoznání. Místo hustých lesů se nyní otevírají dlouhé výhledy, jaká dlouhá desetiletí ani místní nevěděli.
- Než se člověk naděje, krajina se zase zazelená. Známe to i z jiných míst země. Stav, kdy je Slunečná bez lesa, to je zajímavý zážitek a fotografické téma.
Ideální spojení je vlakem
Výlet na Slunečnou začíná v Moravském Berouně. Turisté se sem dopraví autobusem nebo vlakem, aby se nemuseli vracet k zaparkovanému autu.
- Autobusem: Do města je dobré spojení z Olomouce (přes Štemberk) a od Bruntálu, Krnova a Opavy.
- Vlakem: Velmi dobré spojení je rovněž vlakem po rychlíkové trati Olomouc – Ostrava Svinov. Na této trati leží i Lomnice u Rýmařova, stanice v cíli výletu.
Stavte se pro vodu
Když turisté vystoupí v Moravském Berouně z vlaku, podle rozcestníku by se měli po modré značce vydat do města. I když je modrá souběžná s naučnou stezkou, nic se nestane, když oželí jednu informační ceduli v místě, kde stávala šibenice a od nádraží se vydají vlevo až k hlavní silnici, vlastně v protisměru NS.
Za silnicí se rozkládá velký areál stáčírny minerální vody Ondrášovky. Vpravo podíl plotu závodu je upravený chodníček k prameníku minerální vody. Zde si může každý zdarma nabrat Ondrášovky, kolik chce (je to poslední možnost občerstvení). U pramene je naučná cedule vysvětlující historii lázeňství v tomto dříve německém městě.
Majitel panství prohlásil vodu za léčivou
Ondrášovka je známá od 13. století.
- Pramen Josefův byl objeven již v roce 1260.
- Voda byla prohlášena v roce 1357 Štěpánem ze Štemberka za léčivou.
- První léčebné experimenty pocházejí ze století 17.
- Zásluhou knížete von Lichtensteina zde byly na přelomu 18. a 19. století založeny lázně. Léčily se zde krevní, srdeční a žaludeční nemoci, katary dýchacích cest a žlučníkové i ledvinové kameny.
- V roce 1929 bylo pro lázeňské hosty k dispozici 29 pokojů o celkem 40 lůžkách.
- Lázně zanikly s odsunem německého obyvatelstva po druhé světové válce.
První dotyk horského terénu
Po obecní stezce (zpět přes silnici) se turisté bezpečně dostanou do města. Cesta sice stále stoupá, ale turisté popadnou dech, když se zastaví a ohlédnou se do krajiny. Ano, jsme v horách. Třebaže v „Nízkých“. Kopec s televizním vysílačem na severu (vlevo) je Slunečná.
Po chodnících podél hlavní silnice turisté dojdou na náměstí, kde se napojí na modrou turistickou značku. Ve městě jsou sice na náměstí tři samoobsluhy s potravinami, ale žádný bufet nebo restaurace s turistickým občerstvením. Proto je zbytečné se zde zdržovat.
Po modré po „okresce“
Modrá značka vyvede z města. Po levé straně je městský park s kaplí křížové cesty, po pravé straně se v údolí rozkládá městečko, kde od roku 1898 sídlí firma Granitol. Horizont nad městem je hranice vojenského prostoru Libavá.
Modrá značka vede po málo frekventované „okresce“ k rozcestí Pod Mlýnským vrchem (49.8092233N, 17.4329197E). Tam značka odbočuje vpravo na šotolinovou cestu mezi pastvinami. Nejprve míří na severovýchod, pak se láme na sever, stále mezi pastvinami (s ohradníky). Když se dosáhne hájku vpravo, je třeba zbystřit. Cesta se esovitě stočí a v bodu 49.8196631N, 17.4335633E modrá značka mizí v lese.
Přeskoč, přelez, obejdi, podlez
První lesní úsek býval malebnou procházkou mokřadním lesem s některými vzácnými rostlinami (například vzácná prudce jedovatá kýchavice bílá). V současné době (2020) je dost poznamenán těžební činností. Je ovšem schůdný i po dešti. Přírodní překážky se budou dětem líbit.
Les se kácí, ale zároveň vysazuje
Když turisté narazí na asfaltovou cestu (NS Panské louky), nepříjemné úseky definitivně skončily. Na rozcestí je cedule se zajímavým textem o čarodějnictví v regionu.
Krátkou vyšlapanou cestou podél zrušené oplocenky, která je dobře patrna, vyjdou po pár desítkách metrů na jinou asfaltku vedoucí mírně vzhůru na vrchol Slunečné. V současné době umožňuje daleké rozhledy – do vymýcené krajiny. Ale už se sází, už jsou některé mýtiny zalesněné.
- Zjara je cesta lemována bylinami (devětsil, plicník, zběhovec),
- v létě lesními jahodami a borůvkami.
Ze Slunečné k Atlantiku či k Černému moři
A najednou se jako zjevení před turisty vypíná televizní vysílač. Jsme na vrcholu Slunečné. Dokonce zde občas bývá i vrcholová knížka. Je zde odpočinkové sezení, takže je možno posvačit (a popít přinesenou Ondrášovku). Od vlaku turisté ušli 7,5 kilometrů, jsou přesně v polovině výletu.
- Slunečná je důležitým turistickým bodem, protože jí prochází červená evropská dálková cesta E3 Atlantik – Černé moře (úsek ČR, Králíky – Bumbálka).
- Evropská dálková trasa E3 je turisticky vyznačená trasa v projektované délce 6950 km pro pěší turisty po Evropě od Španělska na východ do Bulharska. Českou republikou prochází při severní hranici, v terénu je vyznačena tabulkami s uvedením E3 a pásovým značením různých barev.
Ze Slunečné do všech směrů
Na Slunečné se kříží všechny důležité turistické cesty regionu:
- Červená vede do Dětřichova (rychlíková zastávka) a dál k Atlantiku ;=),
- anebo druhým směrem do Dvorců,
- modrá pokračuje na Černý most u Slezské Harty,
- případně lze modrou „prokličkovat“ k sopkám Malý a Velká Roudný.
Na Slunečné bylo též (spíš v rozporu s dobrým vkusem) zřízeno „žertovné“ místo k fotografování. Je věcí každého, zda strčí obličej do průřezu a nechá se vyfotit s jeleními parohy na hlavě.
Po velmi dobré cestě, která vede mezi polomy a mýtinami, turisté dojdou k dalšímu možnému místu odpočinku.
- Kdo tak necitlivě vystavěl altán na kraji mýtiny? Lesáci, jenže ještě před pár lety altán obklopovaly vysoké mohutné temné smrky, a byl to počin bohulibý… Ale už o tom byla řeč.
Po zelené přes hranici (kraje)
Dobrá zpevněná stále klesající cesta zavede na rozcestí Pod Rychtářem. Odbočíme vlevo na zelenou (přichází od sopky Velký Roudný, na obrázku uprostřed).
Mezi pasekami po příjemně se vlnící cestě překročíme hranice krajů (z Olomouckého do Moravskoslezského). Při dobré viditelností se vpravo otevře výhled na hlavní hřeben Hrubého Jeseníku.
Lomnice: Na limču, na párek a na vlak
Přicházíme do Lomnice u Rýmařova. Vlaky tudy projíždějí co dvě hodiny (oběma směry). Máme-li čas, můžeme se zastavit v penzionu Lomnický šenk. Napít, najíst, odpočinout si.
- Tip: Komu by se v regionu zalíbilo, tak v tomto penzionu je možno se i ubytovat (cyklisté, turisté, houbaři, rybáři).
Rychlíková zastávka bez průvodčího
Několik kroků pod penzionem je vpravo už vidět vlakovou zastávku. Je možno si cestu k ní zkrátit po vyšlapané luční cestě. Rychlíky tu sice zastavují, ale jízdenky se kupují až ve vlaku od průvodčího.
- Zdrávi došli, a by toho skoro 15 kilometrů.
Možné výlety v regionu
- Putování k sopkám severní Moravy a Slezska. Pět sopek při jednom výletu
- Jeseníky: Tipy na pěší výlety od Pradědu a zpátky
- Z Bruntálu přes Uhlířský vrch do Nové Pláně
- Třídenní výlet po hranici Moravy a Slezska
- Z Rýmařova k Rešovským vodopádům, na hrad Sovinec a do Uničova
- Třídenní cesta podhůřím Jeseníku. Zajímavý výlet zvládnou i odrostlejší děti
- Proč je závod Ecce homo zván Ecce homo? Tři kilometry pěšky motoristům obvykle stačí
- Vojenský újezd Libavá: První seznámení
- Poutní kostel a větrný mlýn ve zpřístupněném prostoru vojenského újezdu Libavá
- Po stopách generála Laudona: Bitva u Domašova
Foto: (jez), mapové podklady Prt Scr (mapy.cz)