Už jste někdy slyšeli o vodních kaštanech? S těmi našimi nemají nic společného. Jedná se o plody rostliny bahničky jedlé, která se pěstuje zejména v asijských zemích. Vodní kaštany jsou křupavé a po oloupání se mohou naložit do nálevu. Zatímco v Asii, případně USA jsou běžně dostupné, u nás je seženete jen ve specializovaných obchodech s exotickými potravinami.
Vodní kaštany jsou dužnaté hlízy rostliny bahničky jedlé. Prodávají se na trzích v mnoha asijských zemích, především v Číně, Thajsku či Indonésii. Vodní kaštany se používají jak v tamní gastronomii, tak přírodní medicíně. Mají totiž blahodárné účinky na lidský organismus, ale zaujmou také svou chutí.
Bahnička jedlá
Bahnička jedlá je vytrvalá rostlina, které pochází z jihovýchodní Asie. Roste především ve sladkovodních mokřadech a kvůli hlízám (vodním kaštanům) se pěstuje jako jednoletá rostlina. Bahnička jedlá patří mezi bylina, má lodyhy dlouhé až 1 metr. V pěstovaných místech však bahnička jedlá často uniká i do volné přírody a rychle se šíří. V Asii se považuje za silně invazivní rostlinu, která dělá místním farmářům na rýžových polích velké problémy. Ucpává totiž zavlažovací kanály a snižuje průtok vody, která se na pole přivádí.
Vodní kaštany se připravují různými způsoby
Na vodní kaštany můžete narazit jak v čerstvé syrové podobě, tak již zpracované. Hlízy jsou pod slupkou bílé a křupavé. Mají jemnou chuť s kokosovým nádechem a jsou opravdovou delikatesou. V asijské kuchyni se s nimi často setkáte ve formě předkrmu. Vodní kaštany se však dají připravovat různými způsoby. Mohou se nakládat, pražit, péct i vařit. Z vodních kaštanů se také připravuje kvalitní škrobová mouka, se kterou se zahušťují omáčky.
Vliv na zdraví
Jedlé kaštany se využívají jak v gastronomii, tak v tradiční čínské a asijské medicíně. Oblíbená je zejména kaštanová šťáva, která má detoxikační účinky a pomáhá z těla vyplavovat zdraví škodlivé látky. Vodní kaštany se také používají při zánětlivých onemocněních a při kašli.
Podpora trávení
Vodní kaštany mají skvělé účinky při různých problémech s trávicí soustavou. Obsahují spoustu vitamínů a minerálů, zmiňme například vitamín B6, měď, mangan či draslík. Vodní kaštany obsahují také dostatek vlákniny, která pomáhá zlepšit činnost střev.
Pokud máte problém s trávením nebo zažíváním a máte vodní kaštany k dispozici, můžete si jejich účinky sami vyzkoušet. Uvidíte, že se vám brzy uleví. Bohužel, vodní kaštany jsou v našich končinách jen těžko dostupné, a tak předpokládáme, že při trávicích potížích sáhnete spíše po jiných potravinách s blahodárnými účinky.