Většina lidí vám dokáže týdny vyprávět o tom, jak měli příšernou chřipku. Když je ale potká průjem, kvůli kterému jsou nuceni jít dokonce do nemocnice, často o tom vůbec nemluví. Průjem je však nemoc, jako každá jiná. Velké procento z nás s ním již mělo nepochybně tu čest. Jenže průjem jako takový je pouze symptom a proto není dobré tuto zdravotní nepříjemnost předem generalizovat. Dnes si povíme o tom, jak průjem vniká, jak se léčí a kdy je dobré začít uvažovat o přesunu do nemocnice.
Jaké jsou příčiny průjmu
Průjem může člověk zaznamenat hned z několika důvodů. Velmi častý je bakteriální a virový původ, kdy průjem chytíte jako určitou formu virózy nebo ze zkažených potravin a infikované vody. Proto se s tímto symptomem nezřídka kdy sestáváme u turistů. Stačí jen malý doušek nefiltrované vody a problém je na světě.
Původci průjmu mohou být také paraziti a nedodržení diety u autoimunitních onemocnění, jako je například celiakie. Celiakovi stačí, když sní obyčejný rohlík z bílé mouky a už má zaděláno na pár nepříjemných hodin. Průjem patří mezi velmi časté vedlejší účinky u některých léků (antibiotika…).
Na co si dát pozor?
Při prevenci průjmu virového původu platí stejná pravidla, jako u prevence ostatních virových onemocnění. Nepřibližujte se v inkubační době k nakaženým osobám. Nezapomínejte na pečlivé mytí rukou teplou vodou a mýdlem – malá sprška vlažnou vodou vás virů nezbaví. Není nutná obsesivní čistota rukou, ale před jídlem a po návštěvě toalety je to nutností. Vždy si myjte ovoce i zeleninu.
V zahraničí, teď máme na mysli především různé tropické ráje (Turecko, Egypt, Jižní Amerika…), pijte pouze balenou vodu. Při koupit si hlídejte neporušenost kroužku, který je normálně pevně přidělán k víčku. Zvláště v Turecku jsou místní natolik vykutálení, že plní již použité láhve s vodou a prodávají je jako nové.
Pokud vám je diagnostikována zažívací autoimunitní porucha, tak zapomeňte na nedodržování předepsaného jídelníčku. I malé uklouznutí by vám mohlo způsobit velké potíže.
Dbejte na zdravou životosprávu a udržujte svá střeva v pravidelném chodu. Vhodné je hlídat si dostatečný příjem vlákniny a čisté vody.
Domácí léčba a kdy už nestačí
Průjem dokáže být velice nepříjemný, zvláště ten vodnatý. Jestliže trvá několik dní a nevidíte žádné zlepšení, možná je načase vydat se k lékaři. Při vodnatém průjmu, kdy v sobě člověk neudrží ani hrnek čaje, existuje velké nebezpečí dehydratace a nedostatku důležitých minerálních látek. V nemocnici vám po zjištění přesné příčiny vašich obtíží nasadí mnohem účinnější léky, než které obsahuje vaše domácí lékárnička. Dehydrataci a nedostatek minerálních látek vyřeší jednoduše pomocí kapačky.
Když ale nejsou příznaky nijak kritické, je možné průjem bez problému vyléčit doma. První den se doporučuje nic nejíst, pouze pít vodu či černý čaj. Druhý den přidejte bílou vařenou rýži a další dny můžete doplnit svůj jídelníček také o vařenou rýži se strouhanou mrkví, oloupané strouhané jablko a mačkaný banán. Po celou dobu berte živočišné uhlí. To (společně s rýží) do sebe natáhne původce průjmu a pomůže vám s postupným uzdravením.