Vlašský ořech je mohutný strom. Může dorůst až 30 metrů výšky a dožít se i stovky let. Podle posledních odhadů roste u nás až 1,7 milionu těchto stromů a sklizeň dosahuje v těch nejlepších letech i 1000 tun. V našem článku o pěstování vlašských ořechů, vám k hojné úrodě rádi pomůžeme.
Jedním z nejdůležitějších faktorů při pěstování vlašského ořechu (ořešák královský – Juglans regia) je místo výsadby a správná počáteční fáze pěstování. Naše chladné klima může být nepříjemným kamenem úrazu, stejně jako trvale přemokřené půdy nebo špatné pH.
Vlašský ořech – pěstování
Pro výsadbu bychom měli vybírat vyšší polohy, ale ne podhorské oblasti a zejména místa, kde by byly sazenice vystaveny nárazům studeného větru. Špatnou volbou je také blízkost vody, kde se ve vzduchu může sbírat vlhkost.
Půda na místě, které jsme si vybrali, musí být úrodná a ne příliš suchá a dobře propustná. Úroveň podzemní vody by měla být víceméně v hloubce 1,8-2 m, hlouběji už kořeny neprorostou. Optimální pH pro ořech je mírně kyselé nebo neutrální ( na úrovni 6,5-7,5). Je-li hodnota pH nižší, je třeba půdu vápnit, jinak hrozí ořešákům nepříjemné nemoci. Vyplatí se půdu před výsadbou obohatit draslíkem, hořčíkem nebo přímo výživou pro jehličnaté stromy. Dobrou volbou je i zelené hnojení rok před výsadbou.
Jak na správnou výsadbu
Optimální doba pro vysazování ořechů je na podzim. Dobře je přihrňte zeminou a zajistěte před zimou hromadou listí, kompostu nebo chvojím. Pokud se rozhodnete zasadit stromy na jaře, udělejte to ihned poté, co půda rozmrzne. Jinak stromky špatně zakoření a budou náchylné k nemocem a pozdějšímu poškození mrazem.
Rozestup mezi sazenicemi závisí na několika faktorech, včetně odrůdy. Tyto menší mohou být vysazeny ve sponě 8×6 metrů, větší pak potřebují alespoň 10 x 10 metrů.
Před výsadbou ořízněte příliš dlouhé nebo poškozené kořeny. Pokud jsou kořeny holé, ponořte stromek na půl hodiny do vody. Stromky s kořenovým balem podobnou péči nepotřebují, nejsou-li příliš suché. Jámu vykopejte o něco málo větší a pozorně sledujte, kam až sahala zemina při pěstování ve školce. Nikdy nesázejte ořešák hlouběji!
Další péče o vlašský ořech
V následujících letech po výsadbě budou stromy potřebovat dobrou péči a také oporu. Chcete-li připevnit semenáček ke kůlu, nikdy nepoužívejte plast nebo podobný materiál, mnohem lepší bude měkký provázek nebo textilní páska. Ihned po výsadbě je rovněž vhodné chránit stromky před zvířaty. V zimě zabráníme škodám, způsobeným nadměrným slunečním zářením, natřením kmene na bílo.
A jak je to se sklizní? Nebuďte překvapeni, pokud se té skutečně velké dočkáte teprve za 4-5 let. Stromku můžete pomoci dobrou zálivkou během suchých měsíců a také přihnojováním kompostem nebo zeleným hnojením.
Prospívá vlašskému ořech kompost z listů vlašských ořechů, nebo jim spíše škodí. Děkuji za odpověď.
Je možné vlašský ořech prostřihávat?