Pokud hledáte chutné a nenáročné recepty na přípravu masa, vsaďte na to trhané. Skvěle se na něj hodí třeba vepřová špička z boku, která se dokáže vypéct dokřupava a zároveň neztratit na šťavnatosti.
Vepřové maso je v kuchyni velmi oblíbené. Může za to především jeho všestranná úprava i nízká cena. Nemusíte však hned připravovat řízky (ať už na přírodno nebo klasické). Pokud narazíte na vepřové špičky, což je maso pocházející z boku, můžete je proměnit v lahodnou pochoutku skoro bez práce.
Co je to trhané maso
Jak jsme už předeslali, naučíme vás dnes recept na trhané maso. Jde vlastně o to velmi pomalu pečené, které se po vytažení z trouby pyšní opravdu jedinečnými vlastnostmi. Doslova se rozpadá. A proč se mu tedy říká trhané? Inu, když ho položíte na talíř a začnete krájet, stačila by vám k tomu obyčejná vidlička. A dvěma vidličkami roztrháte upečené maso do báječně šťavnaté hmoty, kterou stačí jen promíchat s výpekem nebo třeba domácí omáčkou a získáte skvělý komponent třeba do hamburgeru apod.
Pečené maso připravované přes noc
Na trhané maso především nesmíte spěchat. A také to při jeho přípravě nepřežeňte s kořením. Po upečení je totiž tak báječné, že už toho opravdu mnoho nepotřebuje. A k ruce si musíte vzít také pekáč nebo jinou vhodnou nádobu s pokličkou. Může jít třeba o mísu z varného skla, je to jedno. Bez pokličky byste ovšem kýženého efektu nikdy nedosáhli.
Je však samozřejmě možné improvizovat. Pokud se u vás doma takový kousek nádobí jednoduše nenachází, přetáhněte přes pekáč alobal, a to nejlépe v několika vrstvách. Budete tak mít jistotu, že se vše doopravdy povede.
12 hodin pečení je minimum
A jak tedy na to? Vepřové špičky (ale třeba i kýtu nebo jiný pěkný kousek masa) jen osolte a okmínujte. Pokud mají na sobě větší vrstvu tuku, nařežte ji za pomoci ostrého nože do mřížky. Lépe se potom vypeče.
Maso můžete také lehce opepřit. Poté ho položte do pekáče s malým množstvím vody, stačí jen půl skleničky. Více opravdu není třeba, maso se ani při takto pomalém pečení nepřipálí.
Správná teplota je základ
Teď už zbývá jen správně nastavit troubu. Bohatě vám postačí 100 °C, o vše ostatní se postará čas. Pokud maso vložíte do trouby večer dejme tomu ve 20:00 hod, můžete ho při stejné teplotě nechat péct bez jakýchkoliv starostí až do 10. nebo 11. hodiny odpolední. Půl hodiny před servírováním ho odkryjte, troubu zapněte na vyšší teplotu a dopečte jeho horní část dokřupava.
Jak pomalu pečené maso servírovat
Před nandáním na talíř opatrně maso nakrájejte na plátky nebo ho natrhejte dvěma vidličkami a smíchejte se šťávou tak, jak jsme o tom psali výše. Servírujte s vařeným bramborem nebo chlebem, a samozřejmě se zeleninou. Uvidíte, že strávníci budou nadšení.