V kteroukoliv roční dobu se můžeme vydat do podivuhodně krásného městečka Úštěku a na nedalekou zříceninu hradu Helfenburku. Městečko zajistí estetický zážitek a pohled do historie, hrad Helfenburk bude navíc ještě důvodem k asi šestikilometrové pěší turistické výpravě.
Všechny krásy Úštěku
Úštěk je půvabné starobylé městečko v Ústeckém kraji. Turisté jej navštěvují, aby viděli:
- starobylé centrum městečka s mnoha zachovalými pozdně gotickými měšťanskými domy, prohlášené památkovou rezervací.
- V místní části Ostré se na návrší zvaném Kalvárie nachází bývalé poutní místo se skupinou tří barokních kaplí s Božím hrobem, patrně od Octavia Broggia.
- Asi tři kilometry od Úštěku se nachází zřícenina hradu Helfenburku ze 14. století.
Úpravné městečko rádi vyhledávají filmaři. Například se zde natáčel muzikál Rebelové, anebo oskarový Kolja, scény z návštěvy u matky hlavního hrdiny Louky.
Doprava do Úštěku
- Autem: Městem prochází silnice číslo 15 (Z Litoměřic do České Lípy)
- Autobusem: Vzhledem k tomu, že se jedná o rekreační oblast, dají na prostřednictvím portálu IDOS vyhledat autobusové spoje
- Vlakem: Úštěk leží na železniční trati číslo 087 spojující Litoměřice s Českou Lípou. Vlakové spoje jsou poměrně časté (IDOS).
Vlakové nádraží leží pod městem. Přímo za kolejemi se rozkládá rekreační rybník Chmelař. Turisté ale vyjdou před budovu nádraží, kde vyhledají červenou turistickou značku a vydají se po ní do města.
Úštěk: Příjemné překvapení na každém kroku
Jakmile turisté vystoupají krátký úsek od nádraží a ocitnou se ve městě, jsou mile překvapeni výstavností domů. Ve městě je dobré informační značení, takže není problém dostat k hlavnímu náměstí.
Nejhodnotnější částí města je jeho střed s mnoha zachovalými pozdně gotickými měšťanskými domy, prohlášený památkovou rezervací.
Úštecké pamětihodnosti a zajímavosti
- Budova děkanství na náměstí z roku 1722, připisovaná litoměřickému architektovi O. Broggiovi.
- Četné pozdně středověké domy na náměstí, zčásti s podloubím.
- Hřbitovní kaple Nejsvětější Trojice z roku 1670.
- Jezuitský dvůr, z něhož je dnes k vidění zděná barokní brána se štítem a letopočtem 1677.
- Pikartská věž, masivní součást městského opevnění (1428), slouží dnes mimo jiné jako výstavní síň.
- Ptačí domky, drobné domky na skále nad údolím v jihozápadní části města, postaveny v polovině 19. století.
- Synagoga v Podskalské ulici, věžová stavba z roku 1794, která byla jádrem úštěcké židovské obce, opravená 2011
- Úštěcký hrad ze 14. století, později přestavěný na residenci a pivovar
- Velký pozdně barokní kostel sv. Petra a Pavla z let 1764–1772, jednolodní stavba s bočními emporami a jednou věží v průčelí. Zařízení většinou barokní, obraz na hlavním oltáři namaloval roku 1656 Karel Škréta.
- Židovský hřbitov založený v 15. století a činný do roku 1938.
Kuriózní „Ptačí domky“
Ptačí domky jsou malebné historické domy na západní části ostrohu, na němž se nachází historické jádro Úštěku.
České předměstí Úštěku bylo vzhledem ke své poloze na úzkém ostrohu jen málo vhodné pro budování dalších domů, které byly potřeba v dobách rozvoje města na přelomu 18. a 19. století. Zájemci o bydlení na tomto místě řešili nedostatek plochy tak, že vytáhli dřevěné trámy nad skalní stěnu a pro upevnění je podepřeli o skálu opřenými dřevěnými podpěrami.
- V mnoha pramenech se lze dočíst, že domky byly vybudovány italskými dělníky, kteří pracovali na stavbě železniční trati z Litoměřic přes Úštěk do České Lípy. Pravdou ale je, že domky s jistotou dokládají už na počátku 19. století, tedy mnohem dříve, než do města přibyli italští dělníci.
Procházka k Helfenburku
První úsek cesty ke hradu v lesích mírně stoupá příjemnou rozmanitou krajinou. U turistického přístřešku a rozcestníku Ostré-park se narazí na červenou značku poznávacího kruhu. Turisté ale pokračují dál do bodu 50.5827042N, 14.3726819E. Nad nimi se vypínají barokní objekty „Kalvárie“ (rovněž možný cíl), ale my odbočíme vpravo a sejdeme do lesa.
Roklemi a stržemi k hradu
Červená značka okruhu prochází po vrstevnici nad temnými „romantickými“ lesními roklemi a stržemi, což by se mohlo líbit zdatným dětem. Cesta není nebezpečná, vyžaduje jen pozornost. V jedné její části na turisty přes roklinku vyhlížejí věže hradu ukrytého v lesích, což je také romantické.
Hrad Helfenburk
- Hrad je volně přístupný po celý rok.
- Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka ČR.