Turistické značky

Pokud jste se rozhodli udělat něco pro své zdraví a vydat se po některé z mnoha turistických cest, možná jste byli zaskočeni velkým množstvím různých turistických značek. Setkat se s nimi můžeme na mapě i na samotné cestě. Co znamenají a jak vznikají?

České republika se společně se Slovenskou republikou pyšní vůbec nejhustější sítí turistických tras. Aby byl systém turistických cest přehledný a jednoznačný, využívá se celá řada speciálních turistických značek. Turistické značení je soustava značek, které informují o vzdálenostech, směru, průchodnosti a dalších důležitých informacích. V současné době se turistické značky používají nejen pro pěší turistiku, ale také cykloturistiku nebo lyžaře. V současné době má na starosti správu a novou tvorbu turistických cest a značek Klub českých turistů, fungující u nás již od konce 19. Století. Značení provádí dobrovolníci, kteří jsou proškolení a kteří se řídí obecně platnými pravidly pro vytváření turistických cest a turistických značek. Pojďme se podrobněji podívat, na jaké turistické značky můžete na samotné cestě narazit.

Pásové značky

Při putování po turistických cestách budete nejčastěji narážet na pásové značky. Ty jsou charakteristické složením ze třech vodorovných pásů, vytvářející čtverec o délce strany 10 cm. Horní a spodní vodorovná čára je vždy bílá, prostřední může být žlutá, modrá, červená nebo zelená. To je základní barevné označování jednotlivých turistických cest. Každé turistické trase je přidělena konkrétní barva, po které se musí turista vydat. Pokud se vydá po modré cestě, celou dobu túry musí následovat modré pásové značky.

Šipky

V místech, kde může být označení obyčejnou pásovou značkou matoucí, se používá doplnění standardního čtverce ze tří pruhů o šipku, které turistou usnadní další směřování cestu a usnadní tak orientaci.

Vícebarevné značky

Velmi často můžete dojít k místu, které bude označeno hned několika barevnými pásovými značkami. To znamená, že se ve stejném bodě střetává hned několik turistických tras. Vícebarevné značky mohou být tvořeny jak běžnými pásovými značkami, tak značkami se šipkou.

Koncové značky

Pokud se dostanete na konec celé turistické cesty, narazíte na viditelném místě na koncovou značku, která sděluje právě informaci o konci trasy. Je tvořena velkým bílým čtvterem, uvnitř kterého se nachází malý čtverec v barvě turistické cesty.

Odbočky

Nachází-li se po turistické cestě nějaké zajímavé místo, které však vyžaduje mírné vybočení z cesty, jsou turisté o této skutečnosti informování pomocí dvou odlišných značek. Značka trojúhelníku v bílém čtverci označuje odbočku k vrcholu nebo vyhlídce, vodorovná pás s malým čtvercem v horní části zase označuje odbočku k jinému, blíže nespecifikovanému zajímavému objektu.

Pomocí turistického značení lze bez problémů absolvovat různé dlouhé i náročné turistické cesty a navštívit zajímavá místa. V kombinaci s turistickými tabulemi a směrovkami je tak systém turistického značení v České republice jednotný, ucelený a komplexní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno