Třezalka je nenápadná bylinka se žlutými kvítky, kterou můžete běžně zahlédnout na každé louce. A neprohloupíte, pokud si ji natrháte a uvaříte si v z ní čaj. Přijde vám v dnešní uspěchané době vhod.
Třezalka tečkovaná se objevuje v lidovém léčitelství už po staletí a naše prababičky ji využívaly ke srovnání menstruace. Jsou jí dokonce připisovány zázračné až magické účinky. Dokázala prý například odehnat blesky.
Třezalce se v lidovém léčitelství říká různě. Známé je například označení bylina sv. Jana, svatojánská bylina, červenej zvoneček, kvítí panny Marie, svatá bylina nebo arnika nervů. To proto, že třezalka uklidňuje a působí blahodárně na naši nerovovou soustavu.
Jaké jsou účinky třezalky?
Staletí praxe účinky třezalky řádně prověřilo. Nejenže ji báby bylinářky doporučovaly ženám na ženské orgány, ale také všem slabomyslným, úzkostlivým a nespavostí trpícím lidem. Čaj z třezalky totiž uklidňuje, pomáhá při usínání a odhání pocity úzkosti.
Třezalkový čaj nebo výtažky z třezalky vám pomohou při
- nespavosti
- lehčí depresi
- stresu
- únavě
- dlouhodobé špatné náladě
- vyčerpání
- klimakteriu
Kromě toho jsou třezalce připisovány pročišťující účinky, blahodárně působí na ledviny, pročišťuje žaludek i játra a působí jako přírodní antibiotikum. Proto můžete pití třezalkového čaje zařadit do své jarní očisty organismu.
Vnější účinky třezalky
Třezalka vám pomůže nejen při vnitřním použití. Léčivé účinky třezalky vám přijdou vhod i při menších poraněních, protože podporuje hojení a tlumí bolest. Olejíček z třezalky můžete na škrábance, odřeniny, modřiny, otoky, popáleniny nebo štípance a pomůže vám zmírnit také revma.
Třezalkový čaj
Třezalku si můžete sami nasbírat a usušit (pokud ji neznáte, zkontrolujte si nejprve její podobu v některém atlasu bylin) nebo ji můžete koupit v lékárně. Jednu polévkovou lžíci bylinky přelijte asi čtvrt litrem vroucí vody, nechte čtvrt hodiny louhovat a přeceďte. Pijte jedenkrát denně.