Záliv rozprostírající se u pevninského pobřeží Vietnamu a Čínské lidové republiky je znám nejenom díky své rozlehlosti a Rudé řece, která se do něj vlévá. Je také historicky spojen s tragickým začátkem války ve Vietnamu.
Záliv u čínské a vietnamské pevniny
Tonkinský záliv, jenž je součástí Jihočínské moře, je rozlehlou vodní plochou o velikosti přibližně devadesát tisíc kilometrů čtverečních. Řekou, která do zálivu ústí, je Rudá řeka. Ta pramení v Číně. Ještě než se ale začne vlévat do Tonkinského zálivu, protéká severním Vietnamem.
Záliv je dlouhý více než 500 kilometrů. Jeho šíře dosahuje až 250 kilometrů. Hluboký je 70 metrů. S hloubkou je to ale poněkud komplikovanější. Protože je záliv velmi mělkou částí, která tvoří Tichý oceán, tato jeho část není nikterak hluboká. Prakticky na žádném místě záliv není ponořen ve více než 100 metrech vody. Nejmenší hloubka dosahuje minimálně 75 metrů.
Název podle jedné z vietnamských oblastí
Tonkinský záliv je pojmenován podle oblasti Tonkin. Ta je severní částí Vietnamu, která sousedí s Laosem a dvěma čínskými provinciemi. Právě v Tonkinu se nachází i největší hora Vietnamu Fan Si Pan. Toto území dříve bylo jedním ze správních celků francouzské Indočíny. Kromě zálivu je takto pojmenováno i populární vietnamské pohoří. To okrajově zasahuje také do Číny.
Jeden ze sedmi nových přírodních divů světa
V Tonkinském zálivu se nachází zátoka Ha Long. Ta se skládá z celkem asi 1 600 velkých ostrovů a drobnějších ostrůvků. Tento dech beroucí přírodní úkaz je zřídkakde poničen lidským elementem. Většina z ostrovů je neosídlená. Největším lákadlem nejen turistů jsou vápencové skály vystupující z moře. Není tak žádným překvapením, že v roce 2012 byla tato přírodní nádhera, zátoka Ha Long označena za jeden ze sedmi nových přírodních divů světa.
Místo velmi úspěšné na lovení ryb
Tonkinský záliv je díky své bohaté fauně i flóře velmi oblíbeným rybářským místem. Zhruba 110 kilometrů od pobřeží se v Tonkinském zálivu nachází ostrov Bach Long Vi. Ten je jedním z nejrušnějších lovišť tohoto zálivu. V mořských vodách této oblasti je možné najít na 1 500 druhů organismů. Z nich je téměř 1100 živočichů mořských. Zbytek tvoří suchozemské rostliny, ptáci a plazy.
Důležitý záliv pro námořnictvo
Záliv spojující Vietnam s Čínou má několik důležitých přístavů. Ve Vietnamu se jedná o přístav Haiphong, v Číně pak přístavy Pej-chaj a Fang-čcheng-kang. Na Chajn-nanu je důležitým přístevem Chaj-kchou.
Místo, kde oficiálně začala vietnamská válka
V 70. letech minulého století zde došlo k takzvanému Tonkinskému incidentu. Incident v Tonkinském zálivu proběhl mezi Spojenými státy a Severním Vietnamem. Celá akce začala napadením Vietnamu americkými torpédoborci. Ty 2. srpna zaútočili na tři hlídkující severovietnamské torpédové čluny. Při napadení došlo k usmrcení hned čtyř vietnamských námořníků. Americká strana žádné ztráty na životě neutrpěla.
Tonkinský záliv tak hrál klíčovou roli při začátku války ve Vietnamu. 4. srpna došlo k dalšímu sporu. Tehdy konflikt ale pravděpodobně vyvolala vietnamská strana. Její lodě měly, bez jakéhokoliv důvodu zaútočit v mezinárodních vodách Tonkinského zálivu na americké vojáky. Zda k tomuto konfliktu skutečně došlo, zůstává tajemstvím.
Z materiálů zveřejněných v roce 2005 totiž vyplývá, že k žádnému druhému střetu Ameriky s Vietnamem nedošlo. Vietnam měl pouze zachraňovat dvě ze svých napadených lodí. To jak to skutečně bylo, je ve hvězdách. Jisté ale je, že díky prvnímu střetu se Amerika dostala do nevyhlášené války proti Severnímu Vietnamu, kde měla bojovat proti komunistické agresi.