Tlusté střevo a jeho nemoci: Přehled

Tlusté střevo je klíčovou (a také koncovou) součástí naší trávicí soustavy. Bohužel se ani jemu nevyhýbají nemoci. A nejde jen o závažnou rakovinu tlustého střeva, o níž se čím dál více hovoří. Jaké nemoci tlusté střevo postihují? Jak je poznat? A jaké jsou možnosti prevence?

V tlustém střevě se potrava shromažďuje asi 4 až 8 hodin po jídle. Koncentrují se zde především nestrávené a nestravitelné zbytky a do těla se z nich vstřebává voda a různé soli. V tlustém střevě jsou přítomny bakterie, které způsobují hnilobné a kvasné procesy a díky nim dochází i k plynatosti. Důležitou funkcí tlustého střeva je tvorba stolice. Její vzhled a konzistence je přitom důležitým indikátorem možných zdravotních problémů.

Nezdravá stolice a nemoci tlustého střeva

Vyprázdnit bychom se měli minimálně jednou denně. Stolice zdravého člověka by neměla ulpívat na míse, měla by v ní plavat. Zdravé vyměšování může podpořit zvýšený příjem vlákniny ve stravě, která je zároveň dobrou prevencí řady nemocí tlustého střeva, včetně rakoviny.

Přítomnost krve ve stolici byste rozhodně neměli přehlížet. Nemusí hned značit rakovinu tlustého střeva, ale vždy je lepší nechat se vyšetřit včas. Také dlouhotrvající průjmy nejsou ničím příjemným a především u dětí mohou být nebezpečné, protože dochází k dehydrataci organismu a odvodu důležitých iontů (sodíkových a draslíkových). Také zácpa, nadýmání nebo zvýšená plynatost mohou signalizovat nemoci tlustého střeva i trávicího ústrojí. Kombinace těchto příznaků s častým nutkáním na stolici může signalizovat například syndrom dráždivého tračníku.

Přehled nemocí tlustého střeva

  • Rakovina tlustého střeva – podle lékařů souvisí především se špatnou životosprávou (konzumace tučných jídel, masité stravy, uzenin). K příznakům patří zejména krev ve stolici, průjem, zvracení nebo zácpa. Dalšími projevy je zvýšená teplota nebo úbytek na váze.
  • Ulcerózní kolitida – zánětlivé onemocnění, které doprovází vznik vředů v tlustém střevě i konečníku. Projevuje se zpravidla průjmem, bolestmi břicha, nutkáním na stolici, objevit se může i krev ve stolici.
  • Dráždivý tračník – souvisí především s nervovým vypětím a stresem. Projevuje se častým nutkáním na stolici (především ráno), může se objevit průjem nebo naopak zácpa. K dalším příznakům patří bolesti břicha nebo pocity nedostatečného vyprázdnění.
  • Crohnova choroba – jde o chronický zánět trávicí trubice, který může postihnout jak tenké, tak tlusté střevo. Projevuje se bolestmi břicha, průjmy, zvýšenou teplotou. Pacienti také mohou hubnout nebo pociťovat zvýšenou únavu.
  • Zácpa – zpravidla o ní hovoříme, pokud nedošlo k vyprázdnění v posledních třech dnech. Pociťujeme nutkání na stolici, ale máme problém s jejím vytlačením. K dalším příznakům patří nadýmání, bolest břicha, zvýšená plynatost.
  • Průjem – rozlišujeme obecně průjem akutní a chronický. Jako průjem chápeme vodnatou stolici, kterou vyloučíme minimálně dvakrát denně. Průjem může být doprovázen žaludeční nevolností i zvracením. Výjimkou nejsou ani pocity slabosti nebo zvýšená teplota. Průjem může signalizovat infekční onemocnění (např. salmonelóza).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno