Onemocnění šlachových úponů a svalů loketního kloubu je známé jako tenisový loket. Jde o bolestivé onemocnění, které se objevuje především u sportovců – i odtud získalo svůj název.
Tenisový loket ovšem netrápí pouze hráče tenisu nebo jiné sportovce. Postihnout může i ostatní osoby, které nadměrně zatěžují svaly na předloktí – například těžce fyzicky pracující lidi.
Tenisový loket: Akutní i chronické onemocnění
Akutní forma tenisového lokte se může objevit po náročném fyzickém výkonu, kdy doje k přetížení svalů – zejména natahovačů zápěstí a dvouhlavého pažního svalu. Potíže nemusí nastat jen poté, co to přeženete s tenisem, ale také například se sekáním dříví nebo přehnanou prací na počítači.
O chronickém onemocnění lze hovořit tehdy, pokud bolesti trvají dlouhodobě, tedy více než šest týdnů. Pak dochází ke strukturálním změnám ve svalech a šlachách. Kromě fyzické námahy mohou tenisový loket způsobit i toxické nebo metabolické vlivy.
Jak se tenisový loket projevuje?
Tenisový loket se nejprve projevuje bolestí při dotyku na zevní stranu loketního kloubu. Bolest také pociťujete při fyzické námaze postiženého místa – zvedání těžký předmětů apod. Může se také objevit otok nebo zarudnutí a horkost v loketní oblasti.
Lékařské vyšetření tenisového lokte probíhá zpravidla pohmatem a tzv. stress testem třetího prstu. Jde o test, kdy se pokoušíte natáhnout prostředníček proti odporu. Když při cviku pocítíte výraznou bolest v oblasti loketního kloubu, je diagnóza pozitivní.
Léčba tenisového lokte
Léčba tenisového lokte je dlouhá a relativně náročná. Je nezbytná pacientova spolupráce. Součástí léčby je klidový režim, kdy je třeba být opatrní a postižené místo zbytečně nezatěžovat.
Lékař vám také může předepsat ortézu, kterou byste měli nosit v případě námahy tenisového loktu. Pomáhají také ledové obklady, fyzioterapie a speciální cvičení. Jestliže výše uvedená léčba tenisového lokte nepomůže, může lékař doporučit operaci.