Telecí maso se u nás konzumuje jen v malé míře. Je to škoda, jelikož díky nízkému obsahu tuku se hodí i do redukčních diet, navíc je z hlediska nutričních hodnot vyvážené a skvěle chutná. I když si za telecí musíme připlatit, jednou za čas se to vyplatí.
Pod označením telecí maso nalezneme maso, pocházející z telat, tedy z mláďat tura domácího. Telecí maso má jemnou a méně výraznou chuť, proto je oblíbené i u dětí a osob, které jsou na výrazné chutě citlivé. Telecí maso je libové a trávicí soustava si s ním snadno poradí, proto se hodí do redukčních, ale i zdravotních diet.
Telecí maso podle jakostní třídy
Na trhu můžete zakoupit telecí maso ve dvou jakostních třídách. Do první třídy jakosti patří mladá telata, která jsou dobře prokrmená a která mají jemné klouby a tukem prorostlou ledvinku. Druhou třídy telecího masa naopak zastupují méně prokrmené kusy s hrubými klouby a s malým obsahem tuku v ledvince. Nejkvalitnější telecí maso pochází z telat, která váží okolo 80 kilogramů a která nejsou úplně mladá. Porážka kvalitních dobře krmených kusů se provádí ve 4 až 6 týdnech věku telete. Telata můžeme rozdělovat také podle stáří, setkat se můžete s telecím masem z krmných telat, starých 3 až 10 týdnů, ale také s masem z telat starých 3 až 4 měsíce, které je tužší, vodnatější a sušší.
Nutriční hodnoty
Telecí maso je ve srovnání s hovězím masem mnohem lépe stravitelné. Obsahuje jen minimální množství tuku, více vody a má také měkká vaziva. Přibližná energická hodnota 100 g telecího masa je 500 kJ. Telecí maso má stejně jako hovězí vysoký podíl vitamínu B. Díky svalovému barvivu je telecí maso červené, podle barvy lze také rozeznat kvalitu. Světle růžové maso je z mladého telátko, čím je barva masa tmavší, tím je tele starší.
Dělení telecího masa
Stejně jako jiné typy masa i telecí se dělí podle konkrétní části. Záleží na konkrétním kuchařském zpracování, za kvalitní se považuje maso z kýty, pečeně, panenky, hrudí a plece. Maso z kližek, boku a krku spadá až do druhé jakostní třídy, je levnější, přesto má v gastronomii bohaté možnosti využití. Pro přípravu řízků, medailonků či steaků se nejlépe hodí telecí maso z kýty. K přípravě žebírek či kotlet se hodí maso ze hřbetu, chutný telecí steak lze připravit i z panenky.
Telecí maso je velmi chutné a zdravé. Chov telat u nás nemá velkou tradici a telecí maso je u nás bohužel k dostání za celkem vysoké ceny. I přesto však jednou za čas obětujte nějakou tu stokorunu navíc a pochutnejte si na kvalitním kusu telecího. Obohatíte tak nejen své chuťové buňky, ale také uděláte něco pro své zdraví.