Drobné těstoviny tarhoňa jsou velmi chutné jako příloha k masu, omáčkám nebo vegetariánským pokrmům. Použít je můžete třeba místo rýže nebo jimi nahradit své oblíbené těstoviny. Tarhoňa má ve světě velkou tradici a i u nás jí stále víc přicházíme na chuť. Jak ji vařit?
Drobné nočky tarhoňa
Pokud jste těstoviny tarhoňa ještě neviděli, můžete si je představit jako malé nočky, ovšem vytvořené z nudlového těsta. Vyrábí se různé druhy trahoni, některé jsou drobnější než jiné. Klasikou jsou těstoviny vyrobené z hrubé mouky a vajec. Vypracuje se hrubé těsto, aby šlo dobře strouhat. Z těsta se následně strouhají asi půlcentimetrové tarhoně, které se suší na slunci.
Tarhoňa se využívá především jako příloha k masitým pokrmům, například maďarskému perkeltu. Výborná je také jako zavářka do polévek. Tarhoňu lze uvařit také jen tak samotný pokrm, posypat ji paprikou a osmaženou cibulkou, trochu na způsob noků.
Tarhoňa je typická pro Maďarsko
Říká se, že čím jsou těstoviny tarhoňa kulatější, tím jsou lepší. Své o tom ví především v Maďarsku, kde je tato těstovina populární a co rodina, to trochu jiný postup výroby tarhoně. Samozřejmě, průmyslová výroba kvalitu tarhoni snižuje, proto se můžete pustit i do tradiční výroby, kdy se drobné kousky těstoviny prosejí sítem.
Tarhoňa pochází údajně ze staroperského slova tarhana, jméno pro směs mletého obilí uvařeného v kyselém mléce. Do oblasti dnešního Maďarska se dostala s nájezdníky z Asie a zdomácněla zde. Stejně jako se liší postup výroby tarhoni, existuje i celá řada receptů. V oblasti Szentes se například tradičně míchá se smetanou a vajíčkem, jinde se přidává sádlo nebo cibulka osmažená na oleji, hojně se dochucuje paprikou. Jinde se přidává zase slanina a dokonce i brambory.
Jak uvařit tarhoňu
Tarhoňa se spíš smaží, než vaří. Alespoň na začátku. Těstovinu nejprve restujeme na rozehřátém oleji nebo sádle, dokud nezhnědne. Poté zalijeme vodou, a to v poměru 1 ku 2, například 2 díly tarhoni, 4 díly vody. Těstovina se po přidání vody osolí a dusí se na slabém plameni za občasného míchání. Takto uvařenou tarhoňu můžeme podávat jako přílohu, například k pečenému kuřeti, omáčkám nebo vegetariánské zeleninové směsi. Tarhoňu lze pochopitelně dozdobit a dochutit bylinkami.
Tarhoňa s cibulkou a paprikou
Ať už domácí nebo kupovanou těstovinu tarhoňa připravíte velmi snadno se sádlem (olejem) a paprikou.
- Potřebovat budete: 2 hrnky tarhoni, 4 hrnky vody, 1 velkou cibuli, 2 lžíce sádla (oleje), lžička sladké papriky.
- Postup: V pánvi rozehřejte olej nebo sádlo, přidejte najemno nasekanou cibulku a orestujte. Přidejte tarhoňu a chvíli restujte. Osolte, přidejte vodu a duste, až těstovina změkne. Voda se vypaří. Nakonec posypte sladkou paprikou. Přidat můžete i čerstvé bylinky, třeba petrželovou nať. Podávejte jako přílohu nebo samostatný pokrm.