Táborsko: Z Choustníku pěšky do Soběslavi

Skoro dvacet kilometrů se ujde z Choustníku do Soběslavi. Turisté navštíví zříceninu hradu, rozhlednu, tajuplný židovský hřbitov, uvidí venkovský zámeček. Cesta je náročná jen na množství našlapaných kilometrů. Jinak vede vlídnou, půvabnou krajinou jižních Čech. Výlet je vhodný třeba pro ty, kdo tráví dovolenou na Táborsku a hledají tipy na výlet.

Do výchozího bodu autobusem

Do výchozího místa výletu – Choustníku – se turisté dostanou autobusem ze Soběslavi, odkud je dobré spojení. Obec Choustník se nachází v okrese Tábor v Jihočeském kraji. Žije v ní 498 obyvatel. Obec je malá, ale ne bez historie. První písemná zmínka o Choustníku pochází z roku 1282. Nedaleko obce se nachází hrad Choustník a přírodní rezervace Choustník. Ze zastávky autobusu na návsi se turisté k hradu dostanou po zelené turistické značce (asi dva kilometry). Hrad se otevírá každý rok o Velikonocích.

Hrad Choustník: Otevírací doba

  • Duben, květen – soboty, neděle a svátky
  • Červen, červenec, srpen – každý den
  • Září, říjen – soboty, neděle, svátky
    Otevírací doba je od 9.00  do 17.00 hodin
  • Říjen: 0d 9.00 do 16.00 hodin

Ke zřícenině je však možno vydat se i mimo sezonu a prohlédnout si ji jen zevrubně, zato zdarma.

Po prohlídce se turisté vrátí do Choustníku. V obci se nachází ještě zámek, ale ten není přizpůsoben turistickým návštěvám.

Dál po modré turistické

Z Choustníku se vydají po modré turistické značce. Je trochu nepříjemné, že vede po silnici, ale je jen málo frekventovaná. Za obcí Kajetín odbočuje modrá vpravo. Pohodlná luční cesta zavede do Krátošic. Zde bude zastávka.

Rozhledna na Čermákově vrchu

Na Čermákově vrchu (532 m.n.m.) za obcí je vystavěna rozhledna. Pod ní je zřízeno odpočinkové místo.

„Rozhledna na Čermákově vrchu u Krátošic byla otevřena 5.5.2001. Stavba slouží jako telekomunikační věž, která zároveň na dvou vyhlídkových plošinách (krytá prosklená a vyšší otevřená) nabízí pro veřejnost rozhled do kraje. Na věž vede kovové točité schodiště. Ostatně celá stavba je zajímavou směsicí kovu, dřeva a skla,“ píše se na webu rozhledny.kohl.cz.

Výhled z rozhledny je kruhový a spatřit je možno část Šumavy s vrcholy Boubín, Libín, Kleť v Blanském lese atd. Zahlédnout je možné i část Českomoravské vrchoviny, rozhlednu Hýlačku u Tábora, hrad Choustník s rozhlednou nebo Svidník nad Obrataní. Rozhledna je přístupná celoročně a vstup je zdarma.

Židovský hřbitov a zámeček v Myslkovicích

Modrá značka zavede k rozcestníku Habří, cesta překoná vozovku a dál pokračuje mezi poli a hájky. Před obcí Myslkovice je přímo u cesty starý židovský hřbitov. Vyhlíží tajuplně. Byl založen před rokem 1750. Na hřbitově je 180 klasicistních a barokních náhrobků. „Židé se usazovali v obci již mezi léty 1594 až 1650. Nejprve zde žilo pár rodin, ale později zde Židé tvořili polovinu obyvatel vsi,“ uvádí Wikipedie.

Modrá značka vede kolem zámku.  „Zámek – dříve tvrz s kaplí, kterou Vratislavové z Mitrovic v 1. čtvrtině 18. století přestavěli na barokní zámek s kostelem sv. Antonína. Jednotraktová stavba s parkem uprostřed obce při silnici. V roce 1948 byl zámek zestátněn, užíván jako kulturně osvětové středisko a po roce 1989 vrácen zpět bývalým majitelům,“ uvádí se. Zámeček je pěkně opraven, v parku je zřízeno dětské hřiště.

Důkaz: Soběslavi i Soběslavě

Modrá dál pokračuje po málo frekventované silnici do Sedlečka u Soběslavě. Název obce je důkazem, že pro Soběslav (podobně jako třeba i pro Chrudim), jsou možné oba gramatické tvary: Soběslavi i Soběslavě.

Podél Černovického potoka a Nového rybníka dovede modrá značka do Soběslavi/Soběslavě. ;=). Ta leží na železniční trati, takže je možno odjet kterýmkoliv směrem. Soběslav je dobře obsluhována i autobusy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno