Svízel syřišťový a jeho účinky

Patříte-li mezi příznivce bylinek, neměli byste zapomenout na svízel syřišťový, lidově zvaný jako syřidlo nebo také květ svatého Jana. Poradíme, jaké léčivé účinky tato bylina má a také jak s ní pracovat.

Popis byliny

Svízel syřišťový poznáte téměř na první pohled. Jde o bylinu, dlouhou asi jeden metr. Poznáte ji podle sytě žlutých okvětních lístků, které kvetou ze stopek. Květů je opravdu mnoho, mají medovou vůni. Bylina má pochopitelně i listy, ty rostou v dlouhých přeslenech.

Výskyt svízele

Pokud budete chtít na bylinu narazit, nedá to příliš práce. Svízel syřišťový se hojně vyskytuje ve vyšších polohách, na jeho bratra, svízel přítulu, ale není problém narazit u cest, v polích i na mezích. Léčivé účinky jsou přitom velmi podobné. Vyhněte se sbírání byliny od cesty, může obsahovat řadu škodlivých látek. Obecně se bylině daří na jihu Evropy a také v Asii.

Obsažené látky

Svízel syřišťový obsahuje celou řádu látek, které mohou přispět k léčbě řady onemocnění. V první řadě obsahuje glykosidy, tedy deriváty sacharidů, konkrétně galiosinrubiadinglykosid asperulosid. Mimo to obsahuje enzym parachymosin, což je druh syřidla. Právě proto získala bylina svůj český přívlastek a lidově se mu říká syřidlo. I díky tomu je patrné použití v sýrařském průmyslu (více později).

Zpracování

Svízel je jako léčivá bylina často opomíjený, a to je škoda. Pokud se ale rozhodnete jej pro léčbu využít, nasbírejte ji a poté buď sušte, nebo zpracujte zčerstva. Budete-li používat čerstvou bylinu, je třeba počítat s tím, že koncentrace látek je mnohem vyšší, proto dávkujte opatrněji. Obecně je vhodné používat čerstvou bylinu při těžkých nemocích, u klasické léčby postačí bylina sušená.

Využití

ČajA nyní k tomu nejdůležitějšímu – k čemu všemu nám může odvar nebo obklad ze svízele pomoci? Pojďme si to přiblížit.

Očistný čaj

Čaj, který si připravíte ze sušené bylinky, pomáhá čistit lidský organismus. Konkrétně pak orgány játra, slezinu či ledviny. Pravidelné popíjení čaje je dobrou volbou i pro ty, kteří trpí chudokrevností. Čaj připravíte krátkým povařením sušené byliny a následným popíjením. Upozorňujeme, že působí močopudně a snižuje chuť k jídlu.

Obklady

Máte-li značné kožní problémy, pomůže vám vnější užití čaje ze svízele. Budete-li obkladem potírat kožní rány, akné nebo některé druhy plísně, problémy mohou ustat, minimálně se zlepší.

Kloktadlo

Při krčních onemocněních je zase ideální pravidelné kloktání odvarem. Pomáhá na namáhané hlasivky, chrapot, bolavý krk i vyrážky na jazyku.

Svízel syřišťový je tak neprávem opomenutou bylinou, sloužící k léčbě řady onemocnění. Své využití má také v sýrařském průmyslu. Slouží totiž jako syřidlo, díky kterému se sýr vysráží. Sýry, vyrobené za použití tohoto syřidla, jsou typické svou výrazně žlutou barvou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno