Hledáte recept na zpracování zvěřiny a nechcete přitom udělat chybu? Víme, jak se dělá šunka z divočáka tak, aby chutnala opravdu dobře a vůbec nic jí nechybělo. A přidáme ještě pár triků o výběru toho správného kousku.
Jde o oblíbené sváteční maso, které si dopřáváme především na podzim. Hodí se k čerstvému pečivu, ale třeba i k salátu. A servírovat bychom k ní měli čerstvě nastrouhaný křen, bez toho to prostě nepůjde.
Tipy k přípravě
Pokud si chcete dopřát šunku teplou, musíte na to pomalu. Šunku proto vždy vložte do studené vody a pomalu, velmi pomalu a postupně ji ohřívejte. Jedině tak se nepřipravíte o její lahodnou chuť. A co dál? Vařte ji vždy den před podáváním, protože ve vodě z vaření může i pomalu vychladnout a opět nepřijde o svou báječnou chuť.
Jak připravit šunku z divočáka
Nebudete k tomu potřebovat nic složitého, o to více si však pohlídejte kvalitu ingrediencí, aby stál výsledek opravdu za to.
Co budete potřebovat:
- 1 kus kýty
- bobkové listy
- černý pepř
- suché bílé víno
Jak na přípravu šunky
Vybraný kus masa nejdříve opravdu dobře omyjte ve studené vodě, zejména se to vyplatí ve chvíli, kdy před přímou přípravou dáváte přednost slané domácí šunce z divočáka ve slaném nálevu. Poté maso vložte do hrnce vhodné velikosti.
Jak je to s množstvím vody
A co si počít dál? Přidejte tolik studené vody, aby maso nikde nevyčnívalo a bylo zcela zakryté a ponořené. Vařte při mírné teplotě až k bodu varu. Poté přidejte bobkový list a zrnka černého pepře podle chuti. Pamatujte si, že množství těchto ingrediencí vždy závisí na váze masa. Je důležité, aby se šunka ohřívala pomalu a velmi postupně.
Víno při vaření šunky
Pokud nahradíme v této fázi přípravy třetinu studené vody suchým bílým vínem, získáme u šunky velmi zvláštní a po všech stránkách jedinečnou chuť.
Na co si dát pozor
Pokud nechcete, aby se šunka převařila, pak si pohlídejte, aby byla ideální teplota vody 77 a maximálně 87 stupňů. Maso vařte asi 50-60 minut na každý kilogram jeho váhy, podle potřeby tedy dobu vynásobte. Uvařenou šunku poté nechte vychladnout v tekutině, ve které se vařila. Chladnutí je pomalé, takže jde o opravdu důležitý proces, během kterého se maso ještě dodělá, proto šunku vařte alespoň den před podáváním. Rychlejší zchlazení jí totiž rozhodně neprospěje.
Tekutinu z takto připravené šunky rozhodně nevyhazujte. Místo toho si z ní připravte jednoduchou, ale chutnou polévku. A věděli jste, že šunku vynalezli Galové? Právě oni ji už ve starověku vyváželi do Říma. Tehdy se jí říkalo ganjat a nijak výrazně se nelišila od té dnešní.
S čím podávat
Tahle šťavnatá vařená šunka z divočáka se obvykle podává s kvalitním chlebem, křenem anebo křenovou omáčkou. Můžete k ní přidat i svou oblíbenou zeleninu, kyselé okurky apod.