Štítná žláza je důležitý orgán našeho těla, který vylučuje hormony s obsahem jodu – například tyroxin, jež jsou mj. klíčové pro látkovou přeměnu. I proto při poruše štítné žlázy dochází k proměně váhy – tloustnutí nebo naopak hubnutí. Jak se projevují poruchy štítné žlázy?
Základní poruchy štítné žlázy jsou dvě – zvýšená činnost a snížená činnost a častěji jimi trpí ženy než muži. Viditelným příznakem poruchy štítné žlázy je tzv. struma – lidové známá jako vole. Pojďme se na projevy onemocnění štítné žlázy podívat podrobněji.
Snížená činnost štítné žlázy
Jde o poruchu štítné žlázy, které se odborně říká hypotyreóza. Jedním z viditelných projevů tohoto onemocnění je právě struma. Produkce hormonů štítné žlázy klesá, snižuje se metabolismus v těle, proto pacient začíná tloustnout.
K dalším příznakům snížené činnosti štítné žlázy patří:
- únava
- přecitlivělost na chlad
- suchá kůže a vlasy
- zapomnětlivost
Snížená činnost štítné žlázy je léčena především podáváním hormonu tyroxinu.
Zvýšená činnost štítné žlázy
Jinou poruchou je zvýšená činnost štítné žlázy (hypertyreóza), kdy naopak dochází ke zvýšené produkci hormonů. Metabolismus se zrychluje, proto dochází většinou ke ztrátě váhy, a urychlují se i další procesy v těle – nemocný má například vyšší tep.
K dalším příznakům této poruchy štítné žlázy patří
- únava,
- zvýšená chuť k jídlu,
- přecitlivělost na teplo,
- objevit se může také struma nebo jsou oči nápadně vystouplé z důlků
Při léčbě je důležitá úprava jídelníčku, zejména je třeba vyhýbat se kofeinu a nikotinu, omezit byste tedy měli kouření, konzumaci čaje, kávy, koly, čokolády a dalších výrobků obsahujících kofein.
Jak předejít poruchám štítné žlázy?
Důležitá je vhodná výživa. V našich podmínkách se můžeme setkávat s nedostatkem jódu, který je v přirozené podobě obsažen v mořských rybách. Neměli bychom proto zapomínat na jejich konzumaci. Důležité jsou také vitamíny skupiny B, které najdete v luštěninách, obilovinách a semenech.