Šťáva z červené řepy

Červená řepa je přímo pokladem pro naše zdraví, jehož původ sahá až do starověku. Dříve se vyráběla především na pobřeží Středozemního moře, v dnešní době je však její pěstování rozšířeno do celého světa. Červená řepa se dá jíst syrová, vařená, zavařovaná i marinovaná. Mimo jiné ji ale také můžeme konzumovat ve formě chutné šťávy. A jelikož má skvělý efekt na naše zdraví, povíme si o ní dnes o něco více.

Co obsahuje červená řepa a jak tyto látky působí?

Červená řepa je dobře známá především díky vysokému obsahu křemíku a kyseliny listové. Křemík výborně působí na tvorbu vazivových tkání a kostí, napomáhá také k pružnosti našich cévních stěn. Jeho užívání vede rovněž k regeneraci organismu a optickému omlazení – dopomůže nám k lepšímu stavu pokožky, nehtů a vlasů. Kyselina listová je zase vhodnou látkou, kterou by měly konzumovat zejména ženy v období těhotenství. Nejenom, že se stará o správný vývoj plodu, účinně také snižuje riziko nechtěného potratu. Pozitivně ovlivňuje náš kardiovaskulární systém a činnost srdce. Nejvíce této kyseliny najdeme právě ve šťávách nebo syrové řepě. Pakliže potravinu tepelně opracujeme, velkého účinku zdraví prospěšných látek se už nedočkáme.

Výše jsme si uvedli známé účinky červené řepy, měli bychom se ale přesunout hlavně k tomu, o kterém toho lidé moc netuší. Červená řepa totiž obsahuje také velké množství antokyanů. Jinými slovy jde o látky, které mají výbornou schopnost likvidovat volné radikály a jsou tak skvělou prevencí proti nádorům. Pomohou navíc i během jejich léčby. Pokud nám jde především o takovéto využití červené řepy, je vhodná konzumace její šťávy. Doporučováno je právě pití 100 ml šťávy třikrát denně.

Sami můžeme vidět, že má červená řepa opravdu blahodárné účinky. Neznamená to však, že je vhodná úplně pro všechny. Větší konzumace by se měli, vzhledem k vysokému obsahu cukru, vyvarovat zejména diabetici a pacienti s močovými kameny.

Výroba a užívání šťávy z červené řepy

Nejlepším pomocníkem pro výrobu této šťávy je kvalitní odšťavňovač. Pokud chceme pouze ochutnat, můžeme se také obrátit na její velkovýrobce, třeba na společnost Natura. Ta prodává 700 ml řepné šťávy zhruba za 42 Kč a jde o jednu z nejlepších cenových nabídek na trhu. Samozřejmě pak další šťávy najdeme hlavně v sítích bio potravin. Pro dlouhodobou konzumaci se kupování řepné šťávy příliš nevyplatí a je vhodné si doma vyrobit vlastní. Pro jakýsi start v pití této šťávy je vhodné také její mixování s vodou a mrkvovou šťávou, ke které chuťově dobře ladí. Pokud bychom totiž řepnou šťávu užívali samotnou, vystavovali bychom se trochu silnějšímu účinku, který se projevuje nevolností a motáním hlavy. Je to způsobeno nezvykem organismu, jehož játra nejsou schopna zpracovat tak silně koncentrovanou šťávu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno